Aktuality
Bear Market
Obecně se za Bear Market neboli medvědí trh považuje takový, kdy akcie klesnou přibližně o 20 % ze svého vrcholu během několika měsíců. Co se týče chování trhů v poslední době, můžeme říci, že po překonání poslední finanční krize v roce 2008 se trhy nacházejí ve směru býka, což dokazuje například americký index S&P 500.
Dlouhodobější investoři musí uznat fakt, a to ten, že trhy fluktulují. Nemusíme přemýšlet nad tím, zda se v aktuální chvíli blíží, anebo neblíží možnost rýsujícího se medvědího trhu, ale musíme to pouze brát jako nedílnou součást trhu.
Na amerických akciových trzích dochází k výraznějšímu poklesu po 3-5 letech, s tím, že se dá těžko předpokládat, kdy k tomu dojde, jelikož tento pokles nemá vždy jasnou příčinu. Pokud patříte k dlouhodobějším investorům, máte jednu obrovskou výhodu. Je historicky dokázáno, že hodnota akcií v čase roste, takže na krátkodobé poklesy se stačí jen obrnit pořádnou dávkou trpělivosti.
Výbornou cestou, jak snížit ztráty plynoucí z medvědího trhu, je diverzifikace portfolia, kdy můžeme k akciovému portfoliu přidat také dluhopisové.
Dluhopis je cenný papír s pevnými výnosy, kde každý cenný papír má odlišné datum splatnosti. Výhoda nakupování více dluhopisů s různými daty splatnosti je například minimalizace rizika spojeného s úrokovou mírou, zvýšení likvidity a diverzifikace kreditního rizika. V dluhopisovém portfoliu by měla být data splatnosti rovnoměrně rozložena v rozmezí několika měsíců nebo let tak, aby výnosy mohly být znovu reinvestovány v pravidelných intervalech. Čím více likvidity investor potřebuje, tím blíže u sebe by měla být data splatnosti jednotlivých dluhopisů.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.