Aktuality
Binance: Transakční poplatky při nákupu a prodeji NFT
Tvorba, nákup i prodej NFT. Obchodování s non-funglible tokeny se neobejde bez transakčních poplatků za NFT. Jak vznikají, na jaké poplatky se připravit a jak snížit náklady?
Poplatky a NFT – Co je to NFT? – Jak vznikají poplatky
Na jaké poplatky se připravit při prodeji – Snížení nákladů
Foto: Binance
Transakční poplatky při prodeji a nákupu NFT
Poplatkům při nákupu, prodeji, ale i tvorbě non-fungible tokenů (NFT) se zkrátka a jednoduše nevyhnete. Je to skutečnost, se kterou musíte počítat, ať už do světa digitálního umění vstupujete v pozici sběratele, investora nebo tvůrce. Zároveň jde ale jen o malou pihu (či spíše pixel) na kráse tohoto odvětví, které technologii blockchainu přiblížilo dalším milionům uživatelů ze všech koutů světa.
KLIKNĚTE SEM a založte si zdarma účet na burze Binance
Během června 2021 kryptoměnová burza Binance spustila své vlastní NFT tržiště a s její pomocí si dnes vysvětlíme, proč vůbec poplatky vznikají a na co se při transakcemi s nezastupitelnými tokeny připravit. Titulky světových médií plní zprávy o prodejích na blockchainu zapsaných děl za miliony dolarů, na opačné straně cenového spektra nacházíme tokeny s cenou v řádu desítek či stovek dolarů. Ať už jsou vaše k NFT se pojící ambice jakékoli, poplatkům je třeba věnovat zvýšenou pozornost. My vás na vstup na digitální tržiště důkladně připravíme.
Co je to NFT?
NFT (česky nezastupitelný token) je unikátní digitální token, který nelze dále duplikovat, pozměnit ani dělit. Každý takový non-fungible token představuje originál, jehož původ je navždy zapsán do blockchainu jako jakési účetní knihy. Stejně tak se do blockchainu zapisují i všechny další transakce s non-fungible tokenem, jak zní plný anglický název zkratky NFT.
Jako NFT může být vyraženo ledasco - od jednoduchých pixelových obrázků či tweetů, přes složitější výtvarná díla, hudbu, sběratelské předměty až po virtuální nemovitosti. Takový výčet je pouze částečný, pojítkem je však to, že jako NFT lze vyrazit cokoliv, co lze digitalizovat, včetně předobrazů z reálného světa. Nezastupitelný token toto dílu reprezentuje, zápis v blockchainu představuje potvrzení o autenticitě. Přečtěte si více o tom co jsou NFT, jak fungují a o jejich propojení s blockchainem.
O prodejní ceně, právech a podmínkách dalšího prodeje rozhoduje tvůrce NFT. Tyto atributy jsou uloženy do smart contractu (chytrého kontraktu), jenž je vepsán do blockchainu. Digitální umělec si tak například může určit, že získá procenta z každého dalšího prodeje non fungible tokenu a chytrý kontrakt se o splnění této podmínky postará. Ačkoli jsou ceny NFT pro větší srozumitelnost veřejnosti převáděny do amerických dolarů, obchodování s tokeny probíhá v kryptoměnách a je tedy třeba připravit si digitální mince. Můžete tak učinit na kryptoměnové burze Binance, kde si Bitcoin a další kryptoměny pořídíte doslova na pár kliknutí. Založení účtu je zcela zdarma.
Jak vznikají poplatky při ražbě a obchodování s NFT?
Většina NFT vzniká na blockchainech Ethereum a Binance Smart Chain, především díky hlubokému zakořenění chytrých kontraktů do jádra těchto blockchainů. Z přímého souboje tělo na tělo (chain na chain) vychází lépe BSC - je cross-chainově kompatibilní, rychlejší a především výrazně levnější než jeho starší konkurent.
Poplatky za interakce s blockchainem se nazývají gas (angl. plyn, benzín, pro naše potřeby palivo). Gas zohledňuje množství výpočetních úkonů, které byly při interakci s blockchainem provedeny.
- Na blockchainu Ethereum se gas platí v etherech (ETH)
- Na blockchainu Binance Smart Chain se gas platí v Binance Coin (BNB)
Chytré kontrakty, jádro každého NFT tokenu, jsou náročnější na výpočetní kapacity a spotřebují tedy větší množství paliva, které slouží jako odměna těžařům za ověření a zápis transakce na blockchain. Kdo chce dojet na druhý konec republiky, musí natankovat plnou nádrž - a kdo chce přilákat těžaře kryptoměn k potvrzení své konkrétní transakce, musí je nalákat na atraktivní cenu gasu. Do ověření příliš levného požadavku se jen totiž jen tak někomu nebude chtít.
Jak si ukážeme, od prvotní myšlenky na ražbu NFT (anglicky se tomuto procesu říká mintování) až po úspěšný prodej tokenu novému majiteli je třeba provést mnoho dílčích transakcí a tudíž spálit mnoho virtuálního paliva. Zde vystupuje do popředí jedna z největších výhod blockchainu Binance Smart Chain: poplatky zde vyjdou řádově na centy, zatímco na Ethereu se za složitější transakce platí několikanásobně vyšší gas.
Na jaké poplatky se připravit, když chcete prodat a nakoupit NFT?
Při vstupu do světa non-fungible tokenů je třeba vlastnit kryptoměnovou peněženku. Ta slouží jako spojovací článek mezi tvůrci, NFT tržišti a zákazníky. Volba té nejlepší kryptoměnové peněženky je čistě na vás, z bezplatných úložišť lze doporučit například Binance Chain Wallet. Do peněženky je třeba převést kryptoměnu, už při jejím nákupu se u různých prodejců můžete setkat s poplatky. Tím ale palivové martyrium teprve začíná.
Kde všude se setkáte s poplatky za ověření transakcí?
- při tvorbě NFT
- při uvedení na tržiště (liší se službu od služby)
- při prodeji NFT - poplatek za ražbu jde na vrub kupujícího
- při prodeji NFT - poplatek či provize tržišti za poskytnutí platformy
- při převodu čistých prostředků z prodeje do peněženky prodávajícího
- při dalším prodeji NFT, pakliže autor žádost o podíl vepsal do chytrého kontraktu
Je zřejmé, že dílčích poplatků není málo. Především u těch levnějších NFT, o která v aukčních síních nebudou svádět boje milionáři, může gas pohltit značnou část ceny tokenu. Příprava je však půl vítězství a kdo se na transakční poplatky připraví a nastuduje jejich výši, ten lépe ohodnotí svůj sběratelský NFT token a dočká se tak přiměřenějších výnosů.
Zdroj: Binance, ukázka tokenů z tržiště Binance NFT Marketplace
Jak snížit náklady při obchodování s non-fungible tokeny?
Mintování, uvedení na tržiště a prodej z jedné strany, nákup a další prodeje z té druhé. Kdo dokáže osekat náklady v alespoň některých z těchto článků obchodního řetězce NFT, zvyšuje svou šanci v bouřlivě se rozvíjejícím světě nezastupitelných tokenů uspět. Jakými způsoby lze náklady snížit?
- Ražbou NFT na blockchainu s nízkými poplatky, jako je Binance Smart Chain.
- Porovnáním NFT tržišť z hlediska poplatků za uvedení, ražbu a prodej tokenů.
- Prostudováním vývoje cen gasu.
Analýza vývoje cen těžařských poplatků může určit období, kdy ceny gasu klesají. Právě v takovou dobu je vhodné svůj token vyrazit, požadovaná transakce bude ověřena za nižší cenu než v časech, kdy je po ověřování větší poptávka. Přistupujte k chytrým kontraktům chytře a vytěžte z non-fungible tokenů maximum. Určování umělecké hodnoty jednotlivých děl patří příslušným odborníkům, tu finanční však pečlivým prozkoumáním možností poplatků můžete ovlivnit i vy.
Zdroj: Binance
NEJVĚTŠÍ KRYPTOMĚNOVÁ BURZA Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - obchodujte desítky kryptoměn - mobilní aplikace Android / iOS - stránky kompletně v češtině - recenzi burzy Binance najdete zde
|
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Stablecoin Binance - ochraňte své bohatství s BUSD a BGBP
Rychlé transakce, stabilní jistota. Ochraňte své prostředky s krytými Binance stablecoiny BUSD a BGBP. Vždy používají kurz 1:1 vůči dolarům či...
Binance P2P - nákup kryptoměn přímo od obchodníků
Představujeme vám platformu Binance P2P pro prodej a nákup kryptoměn. Na tržišti burzy Binance lze Bitcoin a další kryptoměny koupit bezpečně...
Binance Launchpool - nechte své kryptoměny vydělávat
Kryptoměny uložené do Binance Launchpool vydělávají další mince. K farmingu do nových DeFi projektů lze svěřit již 0,1 tokenu, úroky jsou...