Aktuality
Brexit – opustí Britové EU?
Příští týden ve čtvrtek, tedy 23.6.2016, nás čeká historický okamžik. Britové se mají v referendu rozhodnout, jestli chtějí být nadále členy EU, anebo dají přednost Brexitu, tedy vystoupení z Evropské unie.
British exit, zkráceně Brexit může mít pro Spojené království Velké Británie a Severního Irska z dlouhodobého hlediska nedozírné následky, které jen těžko můžeme odhadovat. Na jednu stranu se mluví o zlepšení ekonomické situace a životních podmínek, na druhou stranu však mimo jiné panují obavy o soudržnost Velké Británie. Například Skotsko uvedlo, že jestli zvítězí Brexit, zatímco oni budou hlasovat pro setrvání v EU, vyhlásí další referendum o nezávislosti, kde by se dala předpokládat mnohem větší šance, že se referendum o nezávislosti naplní.
Z krátkodobého hlediska jsou následky Brexitu mnohem předvídatelnější. Můžeme očekávat silný krátkodobý propad libry, přičemž jisté propady vázající se k Brexitu jsme mohli pozorovat již v předchozím období. Například 10.6.2016, kdy se na veřejnost dostala informace, že zastánci Brexitu vedou o 10% hlasů se libra během několika minut výrazně propadla, což můžete vidět na obrázku níže na M5 grafu.
Pokud Britové Brexit odsouhlasí, nedojde k vystoupení z řad Evropské unie okamžitě. Podle Lisabonské smlouvy platí, že se Rada Evropské unie dohodne s odcházejícím členským státem na podmínkách odchodu a v případě, že společné východisko nenajdou, tak odcházející stát musí v Evropské unii setrvat další dva roky. Dá se ale předpokládat, že z mnoha ekonomický a politických důvodu, budou mít obě strany zájem na tom, aby případné opuštění Evropské unie proběhlo co možná nejrychleji.
Jak dopadne referendum, můžeme jen těžko odhadovat. Tradeři by však měli být maximálně opatrní a počítat s nepředvídatelnými pohyby ceny trhu a nárazovou extrémní volatilitou. Otázkou dále zůstává, jestli Brexit nevyvolá řetězovou reakci a další členské státy nebudou chtít Velkou Británii následovat? Mohli bychom poté očekávat Czexit?
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře