Aktuality
Česká regulace kryptoměn, ohrožení pro byznys
ZAČNĚTE OBCHODOVAT U XTB Obchodujte s nejlepším českým forexovým brokerem. Podle ankety Broker roku 2017 - mnoho obchodních příležitostí - více než 3 000 instrumentů - ochrana před negativním zůstatkem - Kryptoměny CFD - legální broker regulovaný ČNB |
Foto: Internet
Kryptoměnové firmy čeká přísná regulace
Evropská unie se postupně snaží vytvořit regulační rámec, který by se mohl použít i pro kryptoměny. Nyní do České republiky přichází nejnovější evropská směrnice, která stanovuje zásady sloužící v boji proti praní špinavých peněz.
Avšak podle české úpravy bude tato směrnice mnohem přísnější než původní předloha Evropské unie. Nejen, že kryptoměnové společnosti čeká hlubší kontrola, ale postihne i firmy, u kterých Brusel tak přísnou kontrolu nepožaduje.
Investování do Bitcoinu je opět velice žhavé téma, jehož cena za poslední měsíce vzrostla o více než 100%. Nakupte Bitcoin na kryptoměnové směnárně Coinmate, kde můžete využít bankovní převod v českých korunách zcela bez poplatků.
Foto: Internet
Živnostenský úřad vytvoří registr firem
První změnou bude evidence kryptoměnových firem ve speciálním registru. Na starosti jej bude mít živnostenský úřad, ovšem přístup k němu získá i Finanční analytický úřad (FAÚ), který se zabývá bojem proti praní špinavých peněz.
Kryptoměnové společnosti budou mít tak povinnost nechat se zaregistrovat u živnostenského úřadu s příslušným oborem. Pokud tak neučiní, hrozí jim pokuta až ve výši 500,000 Kč.
FAÚ si slibuje efektivnější kontrolu, který jim vznik registru umožní. Navíc budou kryptoměnové firmy nuceny k dokumentaci svých postupů, pomocí kterých předchází riziku praní špinavých peněz.
Foto: Internet
Regulace zasáhne širší sféru firem
Ačkoli vytvoření registru je náplní směrnice EU, cílí pouze na kryptoměnové směnárny a na kryptoměnové on-line „hot“ peněženky, jakou je například internetová peněženka Exodus. V Česku upravený návrh zasáhne mnohem širší okruh firem.
Mezi takzvané „povinné osoby“ spadá i obchodník, který platby v digitálních měnách přijímá. V praxi ovšem obchody zajišťují prostřednické firmy, tím pádem povinnost dopadne na ně. V nejzazším případě by se povinnosti mohly vztahovat i na některé firmy, které nabízejí poradenské služby.
Ke stěžejní povinnosti bude patřit provádění know-your-customer ověření, tedy řádná identifikace klienta, pokaždé kdy bude chtít provést transakci v hodnotě vyšší než 1,000€.
Na každý pád bude mít nová regulace citelný dopad na české firmy, které se ocitnou ve značné konkurenční nevýhodě oproti zahraničním firmám. Budou tedy v podobné situaci jako slovenští pokeroví hráči. Na druhou stranu alespoň některé kryptoměnové směnárny doufají, že nová pravidla jim usnadní vyjednávání s bankami, které těmto firmám nechtějí vést obchodní účty.
Foto: Internet
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře