Aktuality
Chytrá města, umělá inteligence, DLT a blockchain
Obchodujte u NEJLEPŠÍCH BROKERŮ | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny 50$ bonus* |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD** |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | 100% cenné papíry, 0% provize*** |
KLIKNĚTE ZDE |
** Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
* Obchodování s kryptoměnami s sebou nese značné riziko a může mít za následek ztrátu vašeho kapitálu. Bonus se skládá ze tří odměn pro nově registrované: 1) 5$ Spot cashback voucher za provedení prvního vkladu ve výši 100+$ do 5 dnů 2) 20$ Spot cashback voucher za provedení obchodu na spotu ve výši 1 000+$ 3) 25$ Spot cashback voucher za objem obchodování více než 20 000 $. Všechny cashback vouchery platí pouze 7 dní.
Chytrá města, chytrá doprava, chytré bydlení
Asi jste už někdy slyšeli o takzvaném konceptu „chytrých měst.“ Jedná se o spojení „internetu věcí,“ čili zařízení, která spolu dokáží komunikovat, a Velkých dat (Big Data), které díky IoT (Internet of Things) vznikají.
Smyslem chytrých měst je zvýšení kvality životů občanů, kteří v nich pobývají. V chytrých městech nalezneme například „chytrou dopravu“ – samoobslužná vozidla nebo inteligentní řízení dopravy.
Dalším příkladem může být třeba „chytré bydlení.“ Již běžně se setkáváme s budovami, které díky čidlům poznají, kde se nacházíme a kde se zrovna má rozsvítit světlo. O stupeň vyvinutější dokáží vytápět požadované prostory co nejekonomičtěji nebo přivolat pomoc v případě nouze.
Spojení internetu věcí a technologie blockchain
Odborníci ze společnosti McKinsey se domnívají, že do roku 2020 vznikne po celém světě nad 600 chytrých měst. Za dalších pět let by prý 60% celosvětového hrubého domácího produktu mělo být vyrobeno právě v nich.
Digitální technologie se mohou stát motorem pro ekonomický proces a blockchain může bezpochyby patřit mezi ně. Jen si představme, jak by mohl vypadat život ve městě, který je v režii internetu věcí a technologii distribuovaného ledgeru.
Města, kde je doprava zcela bezpečně řízena samoobslužnými auty a vlaky; obchody, kde nejsou závadné potraviny a obchodníci nemohou manipulovat s cenou; nebo zdravotní karty pacientů, které nemohou jen tak zmizet nebo být nešťastnou shodou náhod ztracena.
Zní to všechno jako pouhá utopie? Popravdě ale není. Tato „chytrá budoucnost“ se již na řadě míst úspěšně realizuje. A nemusí jít pokaždé jen o kryptoměny nebo platební servisy. Celé město je kontrolováno technologií blockchain. A taková města se již staví.
Spojené arabské emiráty
Dnes je Dubai považována za jedno z digitálně nejvyvinutějších měst po celém světě. Samojízdné vlaky, automatické senzory, solární panely nebo Wi-Fi lavičky v parku. Tím práce není ani zdaleka u konce. Dubai se plánuje do začátku roku 2020 stát první světovou blockchainovou megapolí.
Už nyní je Dubai hodnocena na prvním místě zhlediska uplatnění technologie blockchain a projektů s ní spojených. Je to převážně díky Smart City programu, který byl spuštěn v roce 2014 a jeho cílem je zapojit do každodenního života více než 540 projektů.
Mezi ně patří například upuštění od papírových formulářů a následný přechod na plně elektronické verze. V pilotním programu je aktuálně sledování námořní dopravy pomocí blockchainu. Logistické využití distribuovaného ledgeru se však plánuje i do pozemní dopravy, konkrétně pro samojízdná nákladní vozidla.
Estonsko
Věděli jste, že blockchain se v Estonsku využíval ještě předtím, než Satoshi Nakamoto vynalezl kryptoměnu bitcoin? Říká se, že kvůli těžkým kyber útokům v roce 2007 musela estonská vláda přejít na jiný druh zabezpečení svých citlivých dat a informací. Použili přesně to, čemu dnes říkáme blockchain.
Od roku 2012 je technologie distribuovaného ledgeru využívaná ve zdravotnictví, soudnictví nebo ve státním zabezpečení. Nejde však jen o experimentování, nýbrž o masové osvojení. Díky blockchainu mohou Estonci kontrolovat přístup ke svým osobním datům.
Navíc si mohou občané napřed prověřit každého lékaře, který jim bude nahlížet do jejich zdravotních karet. Pokud by se k těmto informacím dostal bez jejich svolení, může být okamžitě žalován.
Čína
Ačkoli zachovávají čínské autority negativní postoj ke kryptoměnám, stále věří v technologii. Ve svém Pětiletém plánu z roku 2016 uveřejnili tuto zprávu:
„Internet, cloud computing, velká data, umělá inteligence, machine learning, blockchain… budou řídit evoluci všeho – digitální, inteligentní a síťové služby budou všude.“
Údajně by v následujících letech mělo v Číně vzniknout celkem 1,000 chytrých měst, kde moderní technologie výrazně zlepší život každého tamějšího občana.
Za první takové město se považuje Yinchuan, kde již bylo upuštěno od tradičních plateb. Místo vstupenek nebo prokazování se pomocí dokumentů stačí pouze obličejové ověření. Zde se ani nechodí ve velkém na nákup, protože všechno zboží si občané objednávají pomocí mobilní aplikace.
Spojené státy
Ani ve Spojených státech amerických nezůstává technologie blockchainu jen jako pouhý nástroj pro transakce s kryptoměnami. Jeho využití je uplatněné například ve státě Západní Virginia, kde letos bude první mobilní hlasování pro regionální volby.
Chytré smlouvy postavené na platformě Etherea našly využití v odvětví se solární energií, což velmi pomohlo všem občanům, kteří nyní mohli směnit nepotřebnou energii se svými sousedy, kterým se naopak mohla hodit.
Náš běžný skoro až tradiční život se nezmění ze dne na den. Všechno bude chtít dostatek času. Každopádně projekty interentu věcí či umělé inteligence pokračují ve svém vývoji, takže je jen otázkou času, kdy se stanou naší každodenní záležitostí.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.