Aktuality
Co je blockchain a co je distribuovaný ledger
Foto: Twitter
Blockchain vs. Distribuovaný ledger
Lidé si často myslí, že technologie blockchainu a distribuovaného ledgeru jsou jedno a to samé.
Ve skutečnosti to úplně pravda není, ačkoli není divu, že se o tom spousta lidí domnívá. Tyto termíny za poslední roky téměř splynuly, přestože je důležité je od sebe rozlišit.
Technologie distribuovaného ledgeru
Ani výraz blockchain, ani výraz distribuovaný ledger stále nenajdeme v tradičních slovnících či encyklopediích. Je tedy těžší najít nějakou přesnou odbornou definici, takže se většinou snažíme tyto termíny volně vysvětlit.
Distribuovaný ledger je tedy databáze, která je rozestřena mezi nejrůznější účastníky, regiony či sítě. Taková databáze musí být decentralizovaná, jinak by se z ní stala centralizovaná databáze, kterou využívá většina společností dnes.
Tím, že však odstraníme z běžné databáze osobu prostředníka, vznikne nám nový a velice působivý koncept technologie distribuovaného legeru.
Všichni účastníci v distribuovaném ledgeru mohou vidět záznamy o transakcích. Technologie poskytuje ověřitelné údaje o veškerých informacích, které jsou přenášeny právě ledgerem.
Zde tedy platí, že ledger funguje jako veřejná účetní kniha, stejně jako blockchain.
Foto: Pixabay
Technologie blockchainu
Zdá se, že všechno, co jsme si nyní řekli o distribuovaném, ledgeru platí zároveň i pro blockchain. Každopádně je důležité si zapamatovat, že blockchain je pouze jeden určitý druh distribuovaného ledgeru.
Mnoho z nás již ví, že jde o technologii, na které funguje většina známých kryptoměn jako jsou bitcoin, ether a mnoho dalších.
Slovo blockchain se rovněž odvíjí od způsobu, kterým jsou jednotlivé blocky na sebe navzájem připojeny, které poté v sobě uchovávají všechny ověřené transakce.
Aby propojení jednotlivých blocků fungovalo, používá blockchain takzvané kryptografické podpisy, známé jako hashe. V tomto případě může blockchain pracovat jako ledger a být sdílen s kýmkoli a komukoli.
Foto: Twitter
Blockchain je jeden z typů ledgeru
To, co dělá blockchain tak poutavým, je, že jde o více než o pouhou sdílenou databázi. Blockchain je možno použít k určení pravidel pro každou transakci, a přesně jak vidíme u kryptoměny Ethereum, i vytvářet chytré kontrakty.
Blockchain je sekvence jednotlivých blocků, ovšem distribuované ledgery nepotřebují vlastně vůbec blocky. Dalším známým distribuovaným ledgerem můžeme uvést technologii uzlu, který se snaží vytvořit a uvést v plnou funkčnost kryptoměna IOTA.
To znamená, že distribuované ledgery nepotřebují vůbec princip proof-of-work, tedy aby byly transakce ověřovány těžaři. Kupříklady ledgery, co fungují na principu proof-of-stake jsou kryptoměnné protokoly jako Quantum, Augur nebo očekávané Cardano.
Foto: Twitter
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře