Aktuality
Co je digitální měna, kryptoměna nebo token
Obchodujte u NEJLEPŠÍHO BROKERA vyzkoušejte ZDARMA | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny | KLIKNĚTE ZDE |
Foto: Twitter
Digitální a virtuální měna, kryptoměna – definice, rozdíly
Často se lidé ptají, jaký je vlastně rozdíl mezi označením digitální měna, kryptoměnový token nebo kryptoměna. Někteří mají tendenci házet je všechny do jednoho koše, a dokonce je nazývat všechny virtuální měnou. V dnešním článku uvedeme vše na pravou míru.
Ve skutečnosti existují rozdíly mezi všemi těmito termíny. Každopádně ani samotní tvůrci nedokáží vlastní digitální měnu často přesně definovat. Například, když investiční banka JPMorgan Chase představila svůj JPM Coin, označila jej za digitální měnu, zatímco Libra společnosti Facebook má být pravou kryptoměnou.
Nicméně tím, že ani jedna z těchto měn nesplňuje podmínky decentralizace, nemohou být klasifikované jako kryptoměna. Jejich řízení je v držení těchto společností, které se mohou kdykoliv rozhodnout svůj projekt zrušit nebo znehodnotit cenu svých měn přílišnou inflací.
Naproti tomu kryptoměna bitcoin funguje s jasně stanoveným protokolem ve své zakládací listině, která definuje, jakou rychlostí a v jakém počtu budou vznikat nové Bitcoiny.
Obchoduj kryptoměny CFD u nejlepšího brokera XTB - klikni zde
Kryptoměna využívá distrubovaný ledger
Kryptoměna je digitální nebo virtuální měna (ano i mezi těmito pojmy je rozdíl), která je vytvořena za použití takzvané kryptografie. Díky tomu jsou tyto digitální měny vysoce bezpečné a nezaměnitelné. Většina kryptoměn funguje díky využití distribuovaného ledgeru, který pohání síť decentralizovaných počítačů.
Distrubovaný ledger může být blockchain nebo tangle u kryptoměny IOTA. Stejně tak mohou existovat i kryptoměny, které nepracují s ledgerem. Vůbec první takovou kryptoměnou byl v roce 1990 Digicash, který zprostředkovával elektronické platby pomocí kryptografie, ačkoli neměl vlastní blockchain.
Aby to bylo ještě o něco složitější, tak i kryptoměny se dělí na další pod kategorie a sice měny (coins) a tokeny (tokens). Zatímco mezi měny patří například NEO, tak Binance Coin je ve skutečnosti token. Pojďme si to tedy vysvětlit.
OBCHODUJTE KRYPTOMĚNY CFD Založte si účet snadno a rychle u XTB a začněte obchodovat kryptoměny CFD - 9 kryptoměn - 16 kryptoměnových párů - finanční páka 1:2 - bezpečný a transparentní účet - profesionální obchodní platforma - legální broker regulovaný ČNB |
Co je to kryptoměna (coin) a altcoin – Bitcoin, Litecoin, Monero
Kryptoměna coby ryzí „coin“ je digitální měnou svého vlastního blockchainu. Jako příklad si můžeme uvést Bitcoin, Ethereum nebo IOTA. Všechny tyto kryptoměny fungují díky svému distribuovanému ledgeru. U Bitcoinu je to bitcoinový blockchain, u Etherea zase etherový blockchain a u IOTA je to IOTA tangle.
Díky svému jménu mají podobné funkce jako peníze. Jsou přenosné, dělitelné a omezitelné nabídkou. Byly vytvořeny za účelem prostředku směny, ačkoli jejich osvojení světovou populací je stále velmi malé. Dále jsou výjimky jako v případě Etherea, které kromě své peněžní funkce zprostředkovává ještě další transakce uvnitř svého blockchainu.
Ještě tu máme pojem altcoin. Ten se vyvinul jako spojení alternativy k Bitcoinu, který byl první kryptoměnou. Mnoho altcoinů jsou buď takzvaný hard-fork Bitcoinu (Bitcoin Cash) nebo používají stejný bitcoinový protokol (Litecoin nebo Dogecoin).
Jako altcoin ale označujeme i kryptoměny s vlastním blockchainem jako Ethereum nebo Monero. To znamená, že pokud máme kryptoměnu, která pracuje na využití technologie blockchain, ale není to Bitcoin, označujeme ji jako altcoin.
Foto: Twitter
Co je to kryptoměnový token - utility a security token
Kryptoměnový token je digitální aktivum, které může být použito uvnitř některého projektu. Hlavním rozdílem oproti kryptoměnám spočívá v tom, že tokeny potřebují cizí blockchain, přes který budou fungovat. Smysl tokenů je obvykle jiný než u měn (coinů), ačkoli mohou být rovněž použité pro platby.
Ethereum je nejčastější platformou, která vytváří tokeny, především díky své funkci „smart contracts“ (chytré smlouvy). Tyto tokeny nesou obvykle označení ERC-20 tokeny. Mezi další platformy, které produkují své vlastní tokeny patří například čínské NEO nebo Waves.
- Utility tokeny - mnoho tokenů bylo vytvořeno, aby se využívaly uvnitř svých vlastních decentralizovaných aplikací. Takové se označují jako utility tokeny, protože umožňují vlastníkovi využívat funkce dané aplikace. Například tokeny XLM projektu Stellar Lumens umožňují konverzi rozdílných fiat měn do tokenu XLM a následně zpět do odlišné fiat měny, a to vše za velmi nízký transakční poplatek.
- Security tokeny - představují investiční podíl v nějakém projektu. Ačkoli jejich cena se určuje od hodnoty původního start-upu, investoři nezískají žádné právní potvrzení o svém podílu na tomto projektu. Tyto tokeny se proto nakupují čistě s domněnkou, že jejich hodnota se v budoucnu navýší.
Normálně by se security token považoval za cenný papír, který by podléhal bezpečnostní a regulační politice, aby nedošlo k podvodu vůči investorům. Bohužel rozmach ICO projektů byl založen na security tokenech, které se maskovaly jako utility tokeny a mnoho z nich bylo ve skutečnosti podvodných.
Foto: Twitter
Co je to digitální měna a virtuální měna – rozdíly
Opět se může zdát, že tyto pojmy jsou jedno a to samé, nicméně tak tomu není. Digitální měny existují pouze v elektronické podobě a jsou nehmotné. Můžeme je uchovávat pouze v elektronických peněženkách stejně jako je utrácet pouze ve virtuálním online světě.
Digitální měny jsou to samé jako digitální peníze a do jejich podkategorií spadají kryptoměny, kryptoměnové tokeny nebo virtuální měny. Virtuální měny jsou ale něco jiného a na rozdíl od kryptoměn, mají jasně stanovenou definici podle Evropské centrální banky z roku 2012.
„Virtuální měna je digitální forma peněz v neregulovaném prostředí, která byla stvořena a je kontrolována svými vývojáři, a používá se coby platební metoda mezi členy specifické virtuální komunity.“
Dobrým příkladem virtuální měny mohou být například peníze, se kterými se platí v některých počítačových hrách – World of Warcraft tokeny nebo GTA Online cash karty. Takže na rozdíl od ostatních digitálních peněz, nemohou být virtuální měny vytvořeny bankovní autoritou, které jsou plně regulované.
Foto: Twitter
Nyní zjistěte, jak můžete vydělávat obchodováním s kryptoměnami.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře