Aktuality
Investujeme do dluhopisů
Dluhopis je zvláštní druh cenného papíru, kterým si vydavatel půjčuje peníze od investorů. Jak správně obchodovat s dluhopisy? Kolik stojí?
Co jsou dluhopisy
Dluhopis je druh cenného papíru, který se obchoduje na burzách cenných papírů. Rozdíl mezi dluhopisem a akcií je ve způsobu zisku nového majitele. Zatím co u akcií je důležitý pohyb kurzu, u dluhopisů je to výše pravidelných úroků. K platbě těchto úroků se zavazuje vždy vydavatel cenného papíru. Úroky jsou poté pravidelně vypláceny až do doby, kdy končí platnost dluhopisu.
Dluhopis je v podstatě půjčka investorů vydavateli dluhopisů. Nejčastěji tento druh cenných papírů skupují velké investiční společnosti, banky, penzijní fondy, a jiné velké finanční instituce.
Výnos dluhopisů
Dluhopisy mají výnos v podobě pravidelných úroků, jejichž výše je počítána z nominální hodnoty dluhopisu. V závislosti na různých dluhopisech rozeznáváme různé druhy úroků:
- pevný úrok - stabilní po celou dobu platnosti dluhopisu
- úrok v závislosti na ziscích - úrok se zvyšuje podle hospodářských úspěchů vydavatele
- pohyblivý úrok - úrok dluhopisu je udáván výší úrokových sazeb kapitálových trhů, u nás úrokovou sazbou ČNB
Cena dluhopisů
Cena dluhopisu je odvozena z hodnoty budoucích hotovostních toků, které získá majitel dluhopisu. Cena je určena nominální hodnotou a úroky. Podstatný vliv na cenu dluhopisu mají úrokové sazby peněžního trhu.
Co musí dluhopis obsahovat
Duhopis, stejně jako jiné ceniny musí obsahovat určité údaje, bez kterých by byl neplatný. Na dluhopisu tedy musí být uvedeno:
- označení, že se jedná o dluhopis
- jméno vlastníka dluhopisu (u dluhopisů na jméno)
- označení vydavatele dluhopisu
- doba splatnosti dluhopisu
- výše a typ úroku
- nominální hodnota
- datum a místo vydání
- označení série dluhopisů
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.