Aktuality
Kryptoměna Facebooku se bude jmenovat Libra
Foto: Twitter
Facebook spustí kryptoměnu Libra
Po dlouhých týdnech spekulací představil Facebook svoji globální měnu. Ta ponese jméno Libra podle neziskové společnosti Libra Association, která ji bude spravovat. Tahle neziskovka je tvořená z desítek světových firem či akademických institucí.
Zvěsti o vlastní kryptoměně sociální sítě Facebook se však šíří už několik měsíců, neboť vývojáři Facebooku už delší dobu odhalují možnosti využití technologie blockchain. Nakonec však nepůjde o FaceCoin, jak se nedávno předvídalo.
Začněte obchodovat s kryptoměnami na uživatelsky nejpřehlednější burze Binance. Zde můžete svůj Bitcoin nebo Ethereum vyměnit za stovky různých altcoinů. Takové altcoiny jsou sice rizikovější, nicméně vhodně načasovaný nákup může přinést velmi lákavé zhodnocení.
Foto: Twitter
Co je kryptoměna Libra a jak funguje?
Pojďme si nyní lehce vysvětlit klíčové aspekty této globální měny. Libra se bude chtít odlišovat od současných kryptoměn, zejména kvůli jejich vysoké cenové volatilitě. To bychom si ji mohli snadno připodobnit ke stablecoinu jako je například Tether (USDT).
Ovšem nám známé stablecoiny se váží na jednu konkrétní měnu, zatímco Libra bude mít ve svém rezervním koši podíly dolarů, eura, britských liber, japonských jenů, korejských wonů apod.
Hodnota Libry v den spuštění se odhaduje na úrovni 1 $USD. Kvůli snaze o stabilitu, by tato cena neměla nijak zvlášť kolísat. Navíc nebude ani omezený počet Liber v oběhu, to znamená, že se Libra Association bude snažit vyrovnávat nabídku s poptávkou.
Foto: Twitter
Libra vs Bitcoin – rozdíly, výhody, blockchain
Jaké jsou tedy hlavní rozdíly mezi kryptoměnou bitcoin a kryptoměnou libra a co mají společné? Ačkoli Libra nechce nijak připomínat nejznámější kryptoměnu, obě tyto měny pracují na využití technologie blockchain.
I když ale Libra vyzdvihuje výhody této decentralizované a distribuované technologie, správu nad Librou bude držet v rukou Libra Association. Tím pádem bude tato měna s nejvyšší pravděpodobností podobně centralizovaná jako finanční instrument Ripple.
Libra bude mít sice podobně jako Bitcoin své validátory nebo taky těžaře, ovšem na rozdíl od bitcoinové sítě se jím nebude moci stát kdokoliv.
Dalším rozdílem oproti Bitcoinu bude možnost vydávat do oběhu stále nové libry. Zatímco u Bitcoinu je protokolem přesně nastavené maximum na 21 milionů BTC, u Libry toto číslo není nijak shora omezené. Můžeme tedy říci, že Libra bude spíše připomínat stablecoin s funkcemi, které má Ripple nebo Stellar Lumens.
Zájem o Facebook klesá, nespokojenost roste
Těžko říci, zda kryptoměna libra nebude jen další pokus Facebooku, jak obnovit zájem o tuto sociální síť, která se momentálně potýká s nejhorším obdobím za celou dobu své existence. Kromě špatné pověsti si řada uživatelů začala své účty na dobro mazat.
Samotný Facebook už ani tolik nefrčí mezi mladými adolescenty, kteří čím dál častěji využívají Instagram, který je alespoň ve vlastnictví společnosti Facebook. Kromě toho čelí Facebook řadě obvinění, že coby platforma podporuje sílící populismus a napomáhá kontroverzním politikům k moci.
Nejzazší odpůrci potom hlásají konspirační teorie ve stylu, že tato kryptoměna bude jen další „ďábelský instrument“ tvůrce Facebooku Marka Zuckerberga, který ji využije k ovládnutí světu.
Foto: Twitter
Zjistěte, jak snadno se dají nakoupit kryptoměny na směnárně Coinmate.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře