Aktuality
Levně nakoupit a draze prodat
Ze všech rčení a mouder ve finančním sektoru je bezpochyby nejpopulárnější "nakupit levně a prodat draze". Ačkoliv to zní dost jednoduše, je to ve skutečnosti samozřejmě daleko složitější, než by se mohlo zdát.
Nakupování levně pochází z investiční filozofie známé jako value investing (hodnotové investování). Základní myšlenkou je nakupování investičních instrumentů ve chvíli, kdy jsou „levné“ – to znamená nakupovat tehdy, kdy ostatní prodávají (a ceny se drží níže), a naopak. Investoři, kteří se zaměřují na value investing, vyhledávají kvalitní společnosti, které jsou z jakéhokoliv důvodu značně podhodnocené. Ty pak levně nakupují a poté trpělivě čekají na vhodný okamžik k prodeji.
Založte si účet u nejlepšího českého brokera a vyzkoušejte si obchodování
Zní to jednoduše, tak proč je to tak těžké?
Velká část úspěchu hodnotového investování je založena na lidské psychologii. Všichni by chtěli nakupovat levně a draze prodávat. To jde ale bohužel proti našim instinktům a proto to nezvládne každý. Když akcie klesají, zbavíme se jich. Když rostou, kupujeme je. Společnost prodáme tehdy, když její hodnota klesá, protože se bojíme, že ztratíme více peněz, a akcie kupujeme tehdy, když nabývají na ceně, protože máme pocit, že o něco přijdeme. Vše komplikuje také fakt, že většina investorů není schopna adekvátně posoudit, zda je cena již příliš vysoko nebo nízko, což není zrovna snadný úkol.
Občas se investice mohou chovat jako pohyblivý písek - čím více děláte a čím více se snažíte, tím více se potápíte. Vyžaduje to snahu překonat psychologické předsudky, které nám občas brání chovat se tak, jak by nám to nejvíce prospělo. Například je v lidské povaze dělat tu samou chybu pořád dokola nebo se držet akcí, kterých bychom se měli zbavit buď díky tzv. "familiarity bias" (psychologické zkreslení věcí, které jsou nám známé) nebo díky dispozičnímu efektu (sklon investorů prodávat ziskové pozice příliš brzy a držet ztrátové pozice příliš dlouho).
Cíle a tolerance risku
Takže co můžeme dělat, abychom se vyhnuli nástrahám při levném nakupování a drahém prodeji?
Snažit se pochopit cíle a toleranci risku: než začneme investovat, je nesmírně důležité pochopit to, čeho chceme docílit a jak vysoký risk chceme podstoupit. Poté můžeme vytvořit takový investiční plán, který bude vhodný a dostatečně pohodlný pro to, aby zabránil impulzivnímu nakupování a panickému prodávání.
Vyhnout se tzv. market timingu: namísto snahy perfektně naplánovat investice a z každé vytěžit poslední cent je lepší zaměřit se na budování diverzifikovaného portfólia akcií a dluhopisů, které dávají vysokou dlouhodobou šanci na úspěch.
Plán: mít skvělý finanční plán a diverzifikované portfólio je k ničemu, pokud ho investor nezvládne dodržovat. Následky pak mohou být zdrcující.
Kdyby to bylo jednoduché, všichni levně nakupovali a draze prodávali, nebyla by žádná maxima nebo minima, protože tržní ceny by byly neustále korektovány. Výhodné obchody existují a občas je nejlepší volbou zisky uzavřít. Nejlepším dlouhodobým finančním plánem je ale to, že investor porozumí svým cílům, toleranci risku a poté vytvoří kvalitní investiční plán, který bude založen spíše převážně na dlouhodobějších obchodech než na krátkodobém předpovídání reakce trhu.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.