Aktuality
Libra na rekordních hodnotách
V poslední době se začínalo zdát, že se libra zotavuje a pomalu zapomíná na Brexit, který jí zasadil velkou ránu v podobě obrovského propadu ceny a především ztráty důvěry investorů. To ale přestalo platit a libra se dále propadala na hodnoty, kde se nacházela naposledy před jednatřiceti lety.
Nedůvěru v libru ještě posílily zprávy o tom, že francouzský prezident a také německá kancléřka přitvrzují svou pozici vůči Británii a mluví se tak o tvrdém Brexitu. Ve čtvrtek tohoto týdne také předseda Evropské rady Donald Tusk prohlásil, že si Velká Británie musí vybrat buď setrvání v Evropské unii, nebo tvrdý Brexit. Jiná možnost dle něj nepřichází v úvahu, čímž tak vyvrátil optimistická slova Borise Johnsona, britského ministra zahraničí a jednoho z hlavních protagonistů Brexitu, který věří v dojednání výhodného přístupu na jednotný trh pro Británii.
V noční obchodní seanci 7. října zažila libra Flash Crash a otřásla se tak v základech. Přišla totiž za dvě minuty o téměř 6 procent proti americkému dolaru, což je neskutečný propad za tak krátký časový úsek. To, že se následně opět vrátila k původním hodnotám, neznamená, že vše proběhlo bez následků. Tradeři, kteří se v tu chvíli nacházeli v Long pozicích, a tedy spekulovali na vzestup libry, přišli o nemalé sumy a někteří i o celé bankovní účty. Takovéto pohyby cen nejsou ve světě Forexu výjimkou. Tento se ale vymykal svojí velikostí a také tím, že v jeho pozadí nestála žádná fundamentální zpráva, která by přinesla na trh výrazně odlišné informace, než byly předpoklady analytiků.
Co stálo v pozadí Flash Crashe, není jednoznačně prokázané. Nejčastěji se mluví o chybě v algoritmickém obchodování, a není vyloučen také tzv.Fat Finger. Toto označení se používá pro chybu v tradingu, kterou vytvořil některý ze zaměstnanců zainteresovaných institucí, nejčastěji bank nebo hedgeových fondů. Jedná se o překlep v částce obchodního příkazu. Když se trader zaměstnaný u takovéto společnosti splete a přepíše se o pár nul nebo posune desetinou čárku, může to trh opravdu silně zasáhnout. Největší část odborníků se domnívá, že tento Flash Crash byl způsoben právě kombinací automatických obchodních systémů a Fat Fingeru.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.