Aktuality
Měl by Satoshi Nakamoto radost z bitcoinu dnes?
Obchodujte u NEJLEPŠÍCH BROKERŮ | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny 50$ bonus* |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD** |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | 100% cenné papíry, 0% provize*** |
KLIKNĚTE ZDE |
** Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
* Obchodování s kryptoměnami s sebou nese značné riziko a může mít za následek ztrátu vašeho kapitálu. Bonus se skládá ze tří odměn pro nově registrované: 1) 5$ Spot cashback voucher za provedení prvního vkladu ve výši 100+$ do 5 dnů 2) 20$ Spot cashback voucher za provedení obchodu na spotu ve výši 1 000+$ 3) 25$ Spot cashback voucher za objem obchodování více než 20 000 $. Všechny cashback vouchery platí pouze 7 dní.
Nová naděje nazvaná Bitcoin
Když se vrátíme zpět do roku 2008, kdy svět zažíval těžkou celosvětovou ekonomickou krizi, vznikla zčista jasna záhadná zakládací listina: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System. Díky ní byl později v lednu roku 2009 vytěžen první Bitcoin.
Jméno autora a stvořitele kryptoměny bitcoin bylo zahaleno do pseudonymu Satoshi Nakamoto a nikdo ani po deseti letech nezjistil, kdo se za tímto označením skrývá.
Jen pár let po stvoření kryptoměny bitcoin přestal Satoshi Nakamoto komunikovat i se zbytkem světa skrze aktivitu své bitcoinové adrese a z jeho jména se tak stala legenda.
Satoshi Nakamoto zůstává v tajnosti
Jak jsme již řekli, ani dnes nikdo neví, kdo se za záhadnou přezdívkou Satoshi Nakamoto skrývá, nicméně tento pseudonym již patří ve světě kryptoměn do folklóru.
Lidé se domnívají, že Nakamoto stvořil Bitcoin z frustrace nad celosvětovým bankovním systémem. Dokonce se může zdát, že již v roce 2009 při vytvoření prvního bitcoinového blocku na blockchainu předvídal Nakamoto budoucnost této kryptoměny.
V prvním blocku byl zapsán text: „… druhá záchrana pro bankovní instituce.“
Bitcoin se tak stal novou transparentní a směnitelnou formou měny, která pracovala na využití technologie blockchainu a poskytovala alternativu k v té době propadajícím se fiat měnám.
Zneužití kryptoměn k ilegální činnosti
Vraťme se však do současnosti a pohleďme na prostředí kryptoměn, nad kterými se vznáší oblak podvodů, kriminality a jiné formy ilegálních aktivit. Jeden by mohl říci, že se Nakamoto nejspíš obrací ve svém virtuálním hrobě, když shledává, jakým směrem se bitcoin uchyluje v kontrastu s jeho vizí.
Ačkoli většina kryptoměnových nadšenců má s využitím těchto digitálních měn dobré úmysly, věří v technologii blockchainu a vizi decentralizovaného prostředí. Bohužel stále najdeme početné zastoupení jedinců s nekalými úmysly.
Příslib horentních finančních zisků zlákal nejednoho začínajícího investora, který tak přišel o své často těžce vydělané peníze ve prospěch některého z podvodníků. Podívejme se na některé příklady, kdy se ve spojení s kryptoměny jednalo o nezákonnou aktivitu.
ICOs
Za poslední rok jsme byli svědky spousty ICO (initial coin offering) podvodů, kde vize v úspěch projektu byla stimulována pouze marketingem společnosti a všeobecným nadšením ostatních investorů. Cílem bylo vždy získat potřebný kapitál, který dosáhne masivního zhodnocení, jakmile se projekt spustí na plné obrátky.
A tak jsme viděli (ne)slavný Bitconnect, který nebyl nic jiného než ponzi scheme. Spousta investorů však slepě důvěřovala marketingovým promoakcím nebo videiím youtuberů, kteří se díky novým investorům přes pyramidový systém pouze sami obohacovali. Mnoho lidí tak přišlo i o velkou část majetku.
Únosy
Zde můžeme zmínit případ, kdy zaměstnanci společnosti Skycoin drželi svého CEO jako rukojmého. 13. června se devět členů Skycoinu vloupalo do domu svého CEO s úmyslem mu odcizit podíl v jeho společnosti. Skupina útočníků svázala a zbila jak šéfa Skycoinu, tak i jeho manželku.
Telegramoví podvodníci
Telegram je sociální síť, kterou běžně využívá široká škála kryptoměnových investorů pro rychlou skupinovou komunikaci. Nicméně byl Telegram často kritizován, za svoji neschopnost čelit krádežím identit uživatelů.
Často jsme mohli vidět, jak nějaká uznávaná osobnost či společnost nabízí zpoplatněné rady nebo dokonce i kryptoměny výměnou za protislužbu v podobě odeslání jisté částky na podvodníkovu adresu.
Tohle je však pouhý "phishing" a i když si takový scammer nemusí vyžádat velkou sumu od jedince, v součtu všech okradených si nakonec přijde na slušný zisk.
Ransomware
Jedná se o škodlivý software, který enkryptuje data z harddisku uživatele, čím mu zabrání jeho použití. Následně zašle hacker své oběti zprávu, ve které požaduje výkupné, jinak všechny jeho soubory zničí. Skoro všichni hackeři požadují platbu v bitcoinu.
Blýská se Bitcoinu na dobré časy?
I když svět kryptoměn s sebou přináší vysoké investiční riziko, skutečně může vylepšit stávající technologie a ukázat své využití v letech příchozích. V blockchainu samo o sobě žádné riziko neleží. To se objeví až v aplikacích a platformách, které se rozhodnou jej zneužít.
Musíme stále pamatovat na skutečnost, že se jedná o velice brzkou dobu na dlouhé cestě k adopci kryptoměn širokou veřejností. Navíc, decentralizace určitého sektoru může vylepšit jeho dosavadní služby.
Když už jsme zmínili některé kriminální aktivity, které se pojí s kryptoměny, je nutno podoktnout, že podobné činy se stávají i v souvislosti s běžnými fiat-penězi nebo on-line tradingem.
Bitcoin a jiné kryptoměny nemusí, ale mohou ovlivnit naše životy a jak svět bude vypadat za tři roky nebo až za několik desítek let. Se stále zvyšujícím povědomím u běžné populace se zatím zdá, že Bitcoin kráčí ke světlým zítřkům.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.