Aktuality
Obchodování s komoditami - vše co potřebujete
Obchodování s komoditami je staré pomalu jako lidstvo samo. První hmatatelné důkazy o komoditním obchodování však přináší zhruba 17. století, kdy se obdobný koncept používal v Japonsku při obchodování s rýží. Uplynulo již několik stovek let, nicméně princip obchodování komodit zůstal v podstatě stejný.
Trocha historie
Komoditní obchodování vzniklo z potřeby japonských pěstitelů rýže zajistit financování pěstování. K tomu, aby mohli farmáři vypěstovat určité množství rýže, kterou by poté mohli s určitým ziskem prodat, nutně potřebovali finance na veškeré náklady. Ve chvíli kdy farmáři tyto finance neměli, objevila se možnost rýži prodat ještě před tím, než ji vůbec začali pěstovat. Farmář tudíž uzavřel s obchodníkem smlouvu, na jejímž základě se farmář zavázal vypěstovat určité množství rýže do stanovené doby, a obchodník se zase zavázal k odběru za předem domluvenou cenu. To bylo výhodné pro obě strany - farmář měl jistého kupce a obchodník již znal cenu svého zboží. Dohoda byla zpečetěna smlouvou, která se dnes nazývá future kontrakt. S touto smlouvou mohl poté pěstitel navštívit banku, která mu na jejím základě poskytla půjčku k financování sezónního pěstění rýže.
Zpočátku se tento způsob ukazoval jako velice dobrým financování, který byl výhodný pro obě strany. Počasí však mělo pádné slovo na tomto obchodování a začali se projevovat jisté nevýhody. Mohlo se stát, že v daném období, kdy farmář vypěstovat rýži pro svého kupce, byl celkově rýže nedostatek a cena tedy byla podstatně vyšší, než na jaké se dohodli farmář a kupec, přesto farmář musel prodat rýži za předem smluvenou cenu. Od těchto událostí už byl krůček k tomu, aby se začalo obchodovat se samotnými smlouvami. Pokud tedy chytrý obchodník tušil, že bude v dalším roce špatná úroda, nakoupil několik těchto futures kontraktů, které při správné předpovědi dokázal a několikanásobným ziskem poté prodat obchodníkům, kteří rýži nutně potřebovali a zaplatili za ni jakoukoliv cenu.
Obchodování komodit dnes
Časem se ukázalo, že nakupování a prodávání futures kontraktů je způsob, jakým lze velice rychle zbohatnout. Kontrakty se nakupovali v naději, že úroda bude následující rok špatná a lidé se jich poté zbaví se ziskem. Samozřejmě mohla nastat i opačná situace, že se lidé svých kontraktů při bohaté úrodě zbavovali s velikou ztrátou. V dnešní době se na tyto kontrakty obchoduje mnoho komodit. Jsou to například rostlinné a živočišné produkty, kovy, měny a mnoho dalšího.
Futures kontrakty se dají volně obchodovat na komoditních burzách. Výhodou komoditního obchodováni je, že není potřeba žádných zvláštních znalostí. Stačí jen trocha obchodního citu a graf s cenami komodit.
ŠKOLA OBCHODOVÁNÍ: 1. Průvodce obchodování pro začátečníky 2. Forex - obchodování s měnami pro začátečníky 3. Obchodování s komoditami - vše co potřebujete vědět (právě čtete) 4. Futures kontrakty a obchodování s futures |
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.