Aktuality
Proč Facebook kryptoměna Libra budí nejistotu?
Příjmy společnosti Facebook klesají
Ačkoli se sociální síť Facebook může chlubit 2 miliardy uživatelů z celého světa, její příjmy se nadále snižují. Může za to jednak ubývající počet nově se registrujících uživatelů, nebo například pokuta ve výši $5 miliard, kterou společnost obdržela za zneužití údajů svých uživatelů.
Facebook se proto snaží zvýšit své tržby jinak než jen reklamou. V červnu tohoto roku oznámila tato společnost, že v roce 2020 chce naplno spustit projekt Libra, jehož náplní bude nová digitální měna, která bude pracovat na využití technologie blockchainu.
Začněte investovat do Bitcoinu a do ostatních kryptoměn na nejznámější americké kryptoměnové směnárně Coinbase. Registrace je snadná, stejně jako následné ověření svého účtu. Objevte i dalších 12 altcoinů na této oblíbené směnárně.
Kryptoměna Libra není to samé co Bitcoin
Pojďme si ještě ve zkratce připomenout, čím se vlastně Libra liší od jiných tradičních kryptoměn, pro příklad si uvedeme nám dobře známý Bitcoin. Zatímco cena kryptoměny bitcoin je velice kolísavá, Libra má být takzvaný stable-coin, který by udržoval stále stejnou hodnotu.
Cena Bitcoinu může během čtyř měsíců spadnout z $20,000 na $6,000, nebo jak jsme viděli v posledních několika měsících, vzlétnout ze $4,000 na $13,000. Její uvedení do podoby každodenního platidla by proto bylo velice obtížné.
Ačkoli se neustále navyšuje počet bitcoinových automatů a roste denní objem obchodování kryptoměn, počet obchodů, které skutečně přijímají kryptoměny jako formu peněz, víceméně stagnuje. Důvod je prostý – Bitcoinem u nich téměř nikdo platit nechce.
Projekt Libra budí pochybnosti po celém světě
Kryptoměna Libra by měla využívat distribuovanou technologii blockchain, nicméně dohled na ní bude držet pověřená skupina jedinců společnosti Facebook. Toto je třeba velký rozdíl oproti Bitcoinu, který je zcela decentralizovaný.
Ve Spojených státech jdou většinou Republikáni a Demokraté v názorech proti sobě. Co se týče projektu Libra, jsou prozatím víceméně za jedno a sice, že je potřeba řádně prověřit, jaké jsou skutečné úmysly společnosti Facebook, a jak chce Libru uvést do každodenního využití.
Současně se Kongresu nelíbí, že americká společnost Facebook usiluje o hlavní centrum řízení projektu Libra ve Švýcarsku a nikoli ve Spojených státech. V důvodech bychom mohli pokračovat ještě dlouho.
Pokud by s vlastní digitální měnou přišel Facebook, společnosti jako Apple nebo Google by hned následovaly. Tak jako tak si musíme přiznat, že největší výzva bude před projektem Libra stát v samotném využití koncovými zákazníky. Pokud ji nikdo využívat nebude, reputace sociální sítě Facebook rozhodně nevzroste.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.