Aktuality
Trump a investice - co se změní?
Jak nástup Donalda Trumpa do funkce 45. prezidenta USA ovlivní peněženku, finanční plány a životní úroveň nejen Američanů, ale všech?
Lidé, kteří Donalda Trumpa podporují a volí jako prezidenta, si myslí, že bude zachráncem americké ekonomiky. Odpůrci si ale myslí, že jeho plány přinesou fiskální katastrofu. Pravda nejspíše leží někde mezi, takže prozatím bude tou nejlepší cestou nedělat žádné drastické závěry.
Patová situace
Trump navrhl několik neslýchaných nápadů, jako například zrušení dvou federálních regulací na každou nově schválenou. Ale nový prezident Spojených států amerických a jeho administrativa – obzvláště ty osoby, které si Trump obstaral ze soukromého sektoru – se mají na co těšit, protože budou pod obrovským tlakem. Budou čelit těžkým výzvám při schvalování jakýchkoliv změn federální byrokracie, která se za poslední desetiletí stala přeplněnou. Noví vládní ministři, kteří jsou zvyklí dělat ve svých firmách rychlá rozhodnutí, jako je například propouštění pracovníků v zájmu úspory financí, to již ve Washingtonu moci dělat nebudou. Nedá se tedy očekávat, že se vláda v blízké době stane efektivnější.
V Kongresu narazí Trump jak na demokraty, tak na fiskálně konzervativní republikány, kteří by mohli oponovat legislativě, jako je například snížení daní a výdajů na infrastrukturu. Republikání nemají velikou převahu v senátu (tři pětiny všech míst), takže Trump možná bude muset u demokratů najít cestu ke kompromisu, aby mohl některé zákony prosadit.
Kapitálové trhy už využily většinu z očekávanéno krátkodobého úspěchu nové administrativy, což odráží index S&P 500, který roste. Tato skutečnost dělá trhy v nejbližší době náchylné na zklamání, pokud Trump své návrhy nebude efektivně prosazovat. Vysoká volatilita trhů by mohla také vzít za své. Obama snížil zapojení USA v probíhajících světových konfliktech. Pokud se ale Trump chopí agresivnějšího postoje, trhy zareagují obrovskými výkyvy. Investoři by se měli na tuto situaci připravit předem a zdokonalit strategie pro úspěch v jakýchkoliv tržních podmínkách stejně tak, jako to dělají profesionálové na Wall Street.
Individuální daně
Republikáni slibují největší přepracování daňového systému. Ale teprve se uvidí, jestli budou muset v něčem ustoupit demokratům, aby mohli tyto změny uzákonit.
Trumpův plán požaduje zásadní škrty v individuálních federálních daních z příjmu. Například domácnosti, které vydělávají zhruba mezi $143,000 až $700,000, se dočkají snížení daní ve výši 12,6 %.
Pokud se tyto daňové škrty prosadí, utrácení peněz ušetřených z daní by mohlo podpořit celkovou ekonomiku USA, jelikož spotřební výdaje tvoří téměř 70 % ekonomiky Spojených Států. Oproti tomu mnoho Američanů tyto volné finanční prostředky využije ke spoření a investování.
Finanční vzdělání bude hrát zásadní roli, jelikož se Američané budou muset naučit, jak nakládat s většími výplatami. Pro spousty lidí bude nutné využít tento potencionální dodatečný příjem na splacení dluhů a na investice do budoucna. Mnoha Američanů se za poslední desetiletí dotkl růst životních nákladů a překonal růst příjmů, což dovedlo spousty lidí k zadlužení a nedostatečným investicím do jejich penzijního spoření. Ve skutečnosti 80 % Američanů ve věku mezi 30 a 54 let má pocit, že nebudou mít při odchodu do důchodu našetřených dostatek peněz. Investoři se budou muset naučit hledat nízkorizikové investiční příležitosti s vysokým potenciálem, aby si mohli zajistit dostatek financí na svůj odchod do důchodu.
Úrokové míry a fixní výnosy
Federální rezervní systém už v prosinci zvýšil úrokové sazby o 0,25 % a naznačil, že v r. 2017 dojde ještě ke třem dalším takovým. Na to se ale nedá spolehnout. Mnoho lidí očekávalo několik podobných zvýšení v roce 2016, ale došlo k tomu pouze jednou.
Většina z dopadu letošního zvýšení sazeb se už na trzích projevila. Investoři by se měli vyhnout jakýmkoliv zásadním změnám v jejich portfoliu fixních výnosů a hlavně prodeji jakýchkoliv dluhopisů, jelikož je trh aktuálně přeprodaný.
Dlouhodobý Růst
Pokud Trumpovy plány na zlepšení ekonomiky vyjdou, nebyli bychom překvapeni, kdybychom uviděli okamžitý nárůst HDP o 3 % a návrat k ročnímu 11 % růstu vlastního kapitálu Spojených Států. Mohli bychom v příštích 4 letech vidět Dow, který se poprvé držel okolo 20 000, dosáhnout až na hodnotu 30 000.
Díky nejistotě ohledně toho, který z Trumpových plánů se nakonec prosadí, a který ne, se dají těžko předpovídat budoucí kroky Whastingtonu D.C., což ale tak moc nezajímá profesionální obchodníky a investory vyhledávající nizkorizikové investiční příležitosti s velkými výnosy, nehledě na to, co se děje v Bílém Domě nebo na Wall Street.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.