Aktuality
Tulipománie: rostlina dražší než zlato
Cenové bubliny a krize nejsou součástí pouze dnešní doby, ale také dob dávných. Krásným příkladem je tulipománie, která vyhnala v Holandsku cenu cibulí tulipánu do absurdních výšin a odstartovala jednu z nejznámějších krizí.
Tulipánová mánie je příkladem cenové bubliny. Ta se odehrála v 17. století hlavně Holandsku, konkrétně v letech 1634 – 1637. Byla doprovázena zalíbením v pěstování tulipánů a tulipánovým šílenstvím, do kterého se zapojily široké masy lidí.
Tulipán pocházel z Turecka a do Holandska ho přivezl roku 1593 správce botanické zahrady v Leidenu. Zprvu moc velký zájem nevzbuzoval, což se změnilo začátkem 17. století, kdy se stal cílem mnoha pěstitelů, zabývajících se vytvářením nových odrůd. Postupně získávalo pěstování tulipánů na prestiži, což rapidně podpořily i soutěže. O tulipány se zajímalo čím dál tím více lidí a díky nedostatku již vypěstovaných odrůd cena extrémně letěla vzhůru.
Tři tulipány za pivovar
Cena vzrostla do takových výšin, kdy jediná cibule běžnějšího druhu stála kočár i s koňmi a je znám případ, kdy byl vyměněn celý pivovar za 3 vzácné cibule tulipánu. Přepočteno na váhu měly cibule tulipánu vyšší cenu než vzácné zlato.
Nabídka převyšující poptávku
V době, kdy se za vzácnější tulipán dal pořídit i dům v Amsterdamu, začala nabídka vysoce převyšovat poptávku a trh se doslova ze dne na den zřítil. Holandské hospodářství se dostalo na dlouhý čas do vážných potíží a lidé a firmy krachovali.
Zlatá bublina
Otázkou zůstává, jestli podobný osud nemůže nastat i u nejoblíbenějšího kovu světa. Státy i běžní investoři berou zlato jako jistou formu investice, kterou nic ohrozit nemůže. O to bolestivější by bylo, kdyby zlato potkal podobný osud jako tulipány a trh se zřítil směrem dolů.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.