Forex
Jak na indikátory?
Technické indikátory jsou mezi tradery velmi populární a mohou být skvělými pomocníky při určování budoucího vývoje ceny. Neměli by se však používat pouze samostatně, ale především ve spojení s určitou strategií nebo signály založených na Price Action nebo fundamentální analýze. Proč? To se pokusím v tomto článku rozebrat.
Uskutečňování obchodů by mělo být založeno na cenových analýzách a na úrovních nabídky a poptávky. Kdykoliv se začnou rozebírat technické indikátory, všichni se ptají, který je ten nejlepší. Vždy mě pobaví vidět jejich překvapené reakce, když odpovím: „Cena!“ Technické indikátory jsou založeny na předchozích cenách a někdy také na volume vztahujícím se k této ceně. Pokud si uvědomíme zákonitosti indikátoru, pak budeme vědět, co indikuje vzhledem k pohybu ceny a kdy nás indikátor upozorní pouze tím, že bude číst ceny z grafu. Když tohoto faktu bude některý trader schopen, bude moci předpovědět signál indikátoru již před tím, než k němu ve skutečnosti dojde. Získá tak výhodu před těmi, kteří se snaží pouze spolehnout na to, že jim onen indikátor dá signál pro nákup nebo prodej před tím, než něco udělají.
Stochastické indikátory
Stochastické indikátory ukazují, kde se nachází aktuální close ve vztahu k různým pohybům cen v určitém časovém období v minulosti. Drtivá většina Stochastic indikátorů se aktualizuje vždy při uzavření aktuální svíčky a někteří obchodníci se proto snaží o předpovědění signálu ještě předtím. Věří, že tak získají nad trhem výhodu. Indikátory mohou být velmi nápomocné, pokud je trader správně použije. Jelikož se signály pro nákup nebo prodej většinou objevují se zpožděním, je nutno sledovat chování indikátoru a signály vyhledávat v jeho změnách.
Divergence
Divergence označuje situaci, kdy indikátor nevykazuje stejné vlastnosti jako hodnota podkladového aktiva. Když ceny rostou, indikátor by měl mít vyšší maxima a vyšší minima. Pohyb směrem nahoru v některých indikátorech zobrazuje momentum. U rostoucího trendu by se mělo momentum také zvyšovat. U klesajícího trendu platí opak. U klesajících trendů by měla být patrná nižší minima u cen a u indikátoru, která poukazují na tento trend poklesu cen.
Pokud se trend pohybuje s čím dál tím menší silou, pak je velká pravděpodobnost, že směřuje ke konci. Představme si auto. Dokud budeme držet nohu na plynu, budeme se stále pohybovat a pojedeme rychleji. Když nohu z pedálu sundáme, hybná síla se zmenší a po nějaké době se auto zastaví. Toto je stejné jako divergence. Pohyb auta je cena a tlak na pedál je indikátor, bez tlaku se auto nebude moci pohybovat.
Pozitivní divergence zpravidla značí přerušení nebo konec klesajícího trendu. V pozitivní divergenci má cena podkladového aktiva nižší minima a nižší maxima – klesající trend. Indikátor ale ukazuje stejná nebo vyšší minima. Divergence indikátoru sděluje, že ačkoliv ceny pokračují vzhledem k trendu, pokračují s menší hybností a nejspíš nebudou moci pokračovat bez korekce nebo dokonce obratu.
Negativní divergence zase upozorňuje na konec nebo korekci rostoucího trendu. Objevuje se tehdy, když ceny vytvářejí vyšší maxima a vyšší minima (vzestupný trend), ale indikátor generuje podobná nebo nižší maxima. Tento nedostatek momenta je znakem slábnoucího trendu a tradeři si musí dát pozor, aby nedošlo k obratu trhu.
Obchodníci mohou efektivně využít technických indikátorů, ale musí si být jistí, že je používají správně. Důležité je například vědět, kdy divergence hlásí obrat nebo pozastavení pohybu ceny. Spoléhání výhradně na indikátory, které značí přesně, kdy vstoupit do trhu anebo z něj vystoupit, může vést k vysokým ztrátám. Nejlepší cestou je používat indikátory jen jako doplněk k vlastní strategii a například divergenci sledovat pouze pro potvrzení vlastního obchodu, který byl založen na Price Action nebo fundamentální analýze.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.