Kryptoměny
Co je blockchain u Bitcoinu a dalších kryptoměn
Obchodujte u NEJLEPŠÍHO BROKERA vyzkoušejte ZDARMA | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny | KLIKNĚTE ZDE |
Co je blockchain
S termínem blockchain se v souvislosti s Bitcoinem nebo kryptoměnami obecně setkáváme celkem často. Pro pochopení toho, jak vlastně kryptoměny fungují a vznikají, je tento termín nepostradatelný, přestože pro samotné obchodování se i bez této znalosti obejdeme. Blockchain se do češtiny překládá jako bločenka, a návrhy byly i termíny jako blokčejn, bloksíť, bloknet a podobné. Nejčastěji se ovšem používá původní anglické blockchain, které budeme používat i v tomto článku.
U vysvětlení blockchainu začneme trochu zostra, ale nebojte se, všechny termíny si důkladně vysvětlíme tak, abyste po přečtení měli velmi dobrou přestavu o tom, co to je blockchain, proč se ho využívá a jak se s ním pracuje. Nebudeme zabíhat do přílišných podrobností, které jsou ve výsledku zbytečné pro ty, kteří chtěji s Bitcoinem nebo jinými kryptoměnami hlavně obchodovat.
Blockchain je ve zkratce neustále se rozšířující decentralizovaná distribuovaná databáze. Ano, to byl ten ostrý začátek, kdy tato definice asi někomu, kdo se o blockchainu chce teprve dozvědět, moc neřekne. Pojďme se ale podívat na jednotlivé termíny, které nám vše osvětlí:
- Databáze - Místo, kam se uspořádaně ukládají data nebo záznamy. To, jaké uspořádání to je, záleží hlavně na tom, kdo databázi navrhuje a tvoří. Databáze může být například excelovská tabulka se jmény a daty narození, nebo třeba seznam telefonních čísel napsaných v sešitě. Ve světě počítačů se můžeme bavit o databázích s miliardami záznamů.
- Neustále se rozšiřující - Toto mluví samo o sobě - databáze není stále stejná, ale neustále k ní přibývají nové a nové záznamy. Důležité je také si všimnout, že v termínu je slovo "rozšiřující", nikoli "měnící se". Na blockchainu tedy nelze zpětně záznamy měnit nebo mazat. Jakmile se do blockchainu umístí, jsou tam nadobro.
- Distribuovaná - Některé databáze chceme uschovávat čistě soukromě a s nikým je nesdílet. Pokud je databáze distribuovaná, je rozmístněna na více místech. V případě Bitcoinu je blockchain zcela veřejný a naprosto každý uživatel si může tuto kompletní databázi stáhnout a libovolně prohlížet. Tato databáze má dnes desítky gigabajtů, ale na její podobu se můžete podívat přímo na internetu zde.
- Decentralizovaná - Tento termín úzce souvisí s distribucí databáze. Databáze není uložena v jedné centrále nebo se nešíří z jednoho místa. Namísto toho ji šíří a upravují dle jistých pravidel všichni uživatelé sítě. Obrovskou výhodou je, že výpadek jakéhokoliv uživatele nijak neovlivní další fungování sítě. Pokud by tato databáze byla centralizovaná, tak napadení oné centrály znamená také konec šíření databáze.
Shrnutí pojmů blockchainu
Teď když známe jednotlivé termíny, si můžeme blockchain shrnout - jedná se o databázi, do které lze záznamy pouze přidávat a která je veřejně k nahlédnutí umístěna mezi všemi uživateli, kteří jí sdílí mezi sebou.
Pokud se bavíme o blockchainu v souvislosti s Bitcoinem, tak tato databáze uchovává záznamy o transakcích, které jsou vedeny v takovém poředí, ve kterém byly transakce uskutečněny. Někdy se blockchainu říká pro zjednodušení také účetní kniha, která svým fungování vlastně blockchain velmi připomíná.
V principu ale může blockchain uchovávat libovolné záznamy o čemkoliv, co do databáze chceme zahrnout. Mohou to být smlouvy, dohody nebo cokoliv jiného. Mnoho alternativních kryptoměn využívá blockchain k mnoha dalším funkcím, než jen k uchovávání záznamů o transakcích. Například Ethereová síť funguje jako vrstva pro takzvané chytré kontrakty.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - možnost obchodovat s desítkami kryptoměn - při obchodu s Bitcoinem se vyhnete složitému ověřování účtu - Burza Binance - jak se registrovat a obchodovat |
Jak se blockchain aktualizuje mezi všemi uživateli
Teď víme, že každý uživatel si může databázi stáhnout a mít jí u sebe, případně jí měnit. Jak ale zajitit, aby měli všichni uživatelé stejnou Bitcoinovou databázi s identickými záznamy? Je potřeba, aby se mezi sebou dohodli, jakým způsobem je možné do databáze přidávat nové záznamy.
Mohlo by se totiž stát, že jednotliví uživatelé budou vést jinou účetní knihu s jinými záznamy. To by mohlo vést k různým podvodům a nekonzistenci v databázi.
Klíčem k přidávání záznamů do Bitcoinového blockchainu je takzvaná těžba. Těžba je právě tím způsobem, kterým Bitcoinová síť jako celek určuje, které záznamy do databáze přijdou, a které ne. Přidání záznamu do databáze je totiž potřeba dokázat výpočetní silou, kdy se musí přijít na řešení problému, které je možné objevit pouze náhodným zkoušením hrubou silou.
Kdo na toto řešení přijde jako první, tak do blockchainu zařadí nový záznam, který se rozšíří mezi všechny uživatele, kteří ho tak považují za platný a sami ho zařadí do své databáze. Je to velmi elegantní způsob, jak zajistit, aby všechny účetní knihy u všech uživatelů byly stejné.
Mohlo by se také stát, že někteří těžeři budou chtít zanést do blochchainu jiné transakce a vytěží každý jiný blok. Tímto by došlo k rozvětvení blockchainu, kdy by se znovu stalo, že uživatelé vedou jiné účetní knihy. V praxi se tento problém řeší tak, že jako platná účetní kniha je braná ta, která má více vytěžených bloků. Pokud se tedy za jednu větev zařadí další blok, je tento řetězec delší a druhá kratší větev se bere za neplatnou. Touto problematikou se zabývá takzvaně 51% útok.
Další zabezpečení blockchainu
Do databáze teoreticky mohou přidat záznamy libovolní těžaři, kteří vyřeší onen problém, ale to samozřejmě není jediný stupeň ochrany blockchainu. Aby bylo záznam možné přidat, je potřeba, aby i ten splňoval jistá kritéria a aby bylo jasné, že transakci opravdu uskutečnil ten, kdo jí uskutečnit chtěl.
Pokud tato kritéria záznam nesplňuje, není ho možné do blockchainu přidat. Není tedy možné jen tak vytvořit záznam transakce, že někdo někomu zaslal určitý obnos. Jedině vlastník peněz může tento záznam vytvořit, rozšířit ho mezi uživatele sítě, kteří ho poté těžbou zanesou do účetní knihy, kde již bude uchován navždy.
Proč vlastně termín blockchain?
Zatím jsme mluvili o blockchainu jako o účetní knize plné záznamů transakcí. Transakce se ovšem nepotvrzují jednotlivě, ale spíše se zabalí do balíku, a až ten se poté těží. Tomuto balíku se také říká blok. Pokud je tedy blockchain celá účetní kniha, mohli bychom si blok představit jako jednotlivé stránky knihy, kdy ja na každé stránce určitý počet záznamů. Odtud tedy slovíčko block.
Chain, tedy řetěz nebo řetězec, zase znamená, že záznamy v účetní knize jsou řazeny za sebe. Každý blok je svojí existencí závislý na bloku předchozím a celou knihu je možné vnímat jako dlouhý řetěz, kdy je možné přidávat nové články pouze na konec, ale není možné je rozpojovat, ubírat nebo měnit, čcož by vedlo k rozpadu řetězu.
O tom, proč řetěz nelze rozpojovat nebo upravovat, se dozvíte v podrobném vysvětlení těžby Bitcoinu.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - možnost obchodovat s desítkami kryptoměn - při obchodu s Bitcoinem se vyhnete složitému ověřování účtu - recenzi burzy Binance najdete zde |
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře