Kryptoměny
Ethereum (ETH) - jak a kde koupit kryptoměnu
Obchodujte u NEJLEPŠÍCH BROKERŮ | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny 50$ bonus* |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD** |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | 100% cenné papíry, 0% provize*** |
KLIKNĚTE ZDE |
** Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
* Obchodování s kryptoměnami s sebou nese značné riziko a může mít za následek ztrátu vašeho kapitálu. Bonus se skládá ze tří odměn pro nově registrované: 1) 5$ Spot cashback voucher za provedení prvního vkladu ve výši 100+$ do 5 dnů 2) 20$ Spot cashback voucher za provedení obchodu na spotu ve výši 1 000+$ 3) 25$ Spot cashback voucher za objem obchodování více než 20 000 $. Všechny cashback vouchery platí pouze 7 dní.
Ethereum - vylepšený Bitcoin?
Chcete koupit Ethereum? - Návod jak obchodovat s kryptoměnami
Pro fungování Etherea je důležité zejména pochopení Bitcoinu a co je to blockchain. Ethereum totiž z Bitcoinu vychází, ovšem rozšiřuje ho o mnoho funkcí.
Bitcoin ve zkratce funguje tak, že do databáze, které se říká blockchain, přidává záznamy o transakcích, které se uskutečnily se stejnojmennou kryptoměnou Bitcoin. Do blockchainu je možné záznamy přidávat, ale není možné je zpětně upravovat nebo mazat. Bitcoin využívá technologii blockchainu pouze k uchovávání transakcí, ovšem v praxi lze do blockchainu zahrnout libovolné informace, smlouvy nebo cokoliv, co je potřeba.
Důležité na této technologii je také to, že neexistuje centrála nebo jediný bod, který by se o databázi staral. Namísto toho je databáze uchovávána mazi všemi uživateli, kteří podle předem dohodnutých podmínek do databáze mohou přidávat záznamy. V případě Bitcoinu tomuto přidávání říkáme těžení z anglického mining.
Ethereum funguje tak, převzalo Bitcoinovou technologii blockchainu, ale obohatilo ji o možnost takzvaných chytrých kontraktů, o kterých si povíme záhy.
Co je to chytrý kontrakt
Chytrý kontrakt (z anglického smart contract) je jakýkoliv počítačový program, který zaručuje a vymáhá, že se stane věc tak, jak byla uvedena ve smlouvě (kontraktu, dohodě).
Velmi jednoduchým příkladem může být program, který v automatu na nápoje vydává pití tomu, kdo zaplatí. My tak přijdeme k automatu, a pokud máme dostatek mincí, jsme schopni si koupit za danou sumu nápoj. Automat, respektive program v něm, se poté stará o vydání nápoje, ale i vrácení mincí. U tohoto typu obchodu nepotřebujeme žádného člověka, který by se o tento obchod staral - o vše se postará software nápojového automatu. Tomuto softwaru můžeme říkat chytrý kontrakt.
Chytré kontrakty v rámci Ethereové sítě
Jak jsme si řekli, do blockchainu je vlastně možné zahrnovat libovolné informace, pokud to síť dovolí. Ethereová síť na rozdíl od té Bitcoinové nezahrnuje pouze transakce, ale právě chytré kontrakty. Do blockchainu se tedy nahraje software, jehož kód všichni znají a mohou ho prostudovat, protože blockchain je zcela veřejný.
Tento kód poté vynucuje jednání stran, které mezi sebou v rámci chytrého kontraktu uzavřeli smlouvu. Tyto smlouvy jsou poté vymahatelné všemi účastníky v síti a není tedy potřeba žádného prostředníka. Tímto prostředníkem by v reálném světě mohl být například stát, který by toho, kdo podmínky smlouvy nedodržel, mohl například soudně pokutovat.
To, že bude program správně spuštěn a nebudou v něm prováděny úpravy, zajišťuje samotný blockchain, ve kterém nelze zpětně vytvářet žádné úpravy. Je tak zajištěno, že program, respektive chytrý kontrakt, bude vykonaný přesně tak, jak mínili jeho tvůrci.
Proč existuje kryptoměna Ether?
Zatím jsme si řekli, jak funguje Ethereová síť a k čemu jí mohou účastníci využívat. Proč je v rámci této sítě ale potřeba kryptoměna, které se v této síti říká Ether?
Jak jsme si řekli, Ethereový blockchain je zcela veřejný a všichni účastníci sítě mohou prostudovat kód chytrého kontraktu. Velmi důležitou součástí sítě je ale i její decentralizovanost, tedy že neexistuje jeden bod, na kterém by síť stála nebo padala. Kód softwaru chytrých kontraktů tak vykonávají sami uživatelé, kteří samozřejmě potřebují za propůjčení svého výpočetního výkonu řádnou odměnu. Podle toho, jak obtížné bylo program spustit, nechat běžet a na jak dlouho, je poté uživatel, který se stará o běh programu, odměněn v Etherech.
Svým způsobem je tak Ether možné chápat jako jakési palivo, vez kterého by nebylo možné programy spouštět, respektive by to uživatelé museli dělat zcela zadarmo.
Druhou funkcí kryptoměny Ether je v samotném provedení a vynucení chytrého kontraktu. Ukážeme si to na příkladu:
- V rámci Ethereové sítě si chtějí uživatelé A a B mezi sebou zaslat zboží výměnou za peníze. K této transakci využijí chytrého kontraktu, tedy smlouvy mezi nimi
- Na účet kontraktu oba dva zašlou určitý obnos Etherů, které slouží jako jistina. Důležité je, aby hodnota jistiny převyšovala hodnotu transakce
- Uživatel A zašle uživateli B peníze, a ten jemu na oplátku zboží
- Pokud oba uživatelé potvrdí kontraktu, že vše proběhlo v pořádku, je jistina v podobě Etherů oběma vrácena. Pokud kontrakt neproběhne správně, jistina obou uživatelů propadá na účet kontraktu
- Pokud jistina převyšuje hodnotu transakce, mají oba uživatelé motivaci, aby transakce opravdu proběhla správně. To je tedy vynuceno přímo Ethereovou sítí
- Jistina zde sloužila jako nástroj k navázání důvěry mezi uživateli, kteří si jinak nemohou věřit, protože se nemusí vůbec znát a například na ně nemohou dosáhnout soudy, například z důvodu bydliště v zahraničí
Aktuální cena a kurz kryptoměny Ethereum (ETH)
Rozdíl mezi Ethereem a Ripplem nebo Bitcoinem
Zatímco Bitcoin si klade za cíl vytvoření zcela nové měny, a Ripple zase platební a směnárenské sítě, Ethereum je síť, pomocí které se mají spravovat, vytvářet i vynucovat smlouvy, a to bez jakýchkoliv prostředníků a důvěry mezi dvěma nebo více uživateli.
To velmi výrazně sníží náklady například za poplatky třetím stranám (státu, soudům, notářům atp.), zrychlí celý proces a vše může fungovat v reálném čase mezi dvěma libovolnými uživateli. O celou síť se nestará žádná centrála, ale všichni uživatelé této sítě, kteří se také starají o běh programů, respektive chytrých kontraktů.
Kde a jak koupit Ethereum?
Ethereum, respektive kryptoměnu Ether, nejjednodušeji koupíte na některé z kryptoměnových burz a směnáren výměnou za peníze nebo jiné kryptoměny. Vzhledem k tomu, že Ether je jednou ze tří největších a nejrozšířenějších kryptoměn, tak je nákup za peníze velmi snadný. Doporučit můžeme například kryproměnovou burzu Binance
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - možnost obchodovat s desítkami kryptoměn - při obchodu s Bitcoinem se vyhnete složitému ověřování účtu - profesionální stránky pro všechny obchodníky |
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.