Kryptoměny
Jak danit Bitcoin a další kryptoměny
Obchodujte u NEJLEPŠÍCH BROKERŮ | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny 50$ bonus* |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD** |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
ANO | 100% cenné papíry, 0% provize*** |
KLIKNĚTE ZDE |
** Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
* Obchodování s kryptoměnami s sebou nese značné riziko a může mít za následek ztrátu vašeho kapitálu. Bonus se skládá ze tří odměn pro nově registrované: 1) 5$ Spot cashback voucher za provedení prvního vkladu ve výši 100+$ do 5 dnů 2) 20$ Spot cashback voucher za provedení obchodu na spotu ve výši 1 000+$ 3) 25$ Spot cashback voucher za objem obchodování více než 20 000 $. Všechny cashback vouchery platí pouze 7 dní.
Zdanění Bitcoinu a dalších kryptoměn je velmi aktuální téma. Ujasníme si, jak na zdanění kryptoměn za rok 2021, jaká je daň z příjmu za prodej Bitcoinu i jak jsou na tom s daněmi NFT či těžba kryptoměn.
Krypto a daně - Daně za rok 2021 - Termín přiznání
Živnost - DPH - Výpočet základu daně - Těžba a daně
Hodnocení danění kryptoměn: 8/10
- Jednoduchost: Daně se spočítají snadno a jen při směně, prodeji nebo těžbě
- Návod: Díky našemu přehledu budete přesně vědět, jak kryptoměny danit
Jak se daní kryptoměny - Bitcoin a daně
Kryptoměny sice již nějakou dobu existují, ale do zákona se ještě zcela nedostalo, co to vlastně kryptoměna je a jak by se měly kryptoměny správně zdanit. Musí se tedy vycházet z už existujících zákonů a vyjádření o kryptoměnách z oficiálních zdrojů.
S blížícím se termínem podání daňového přiznání za rok 2021 toto téma nabývá na aktuálnosti.
Hlavně Bitcoin se neustále dostává do povědomí více a více lidí a mohou vznikat stále nové zákony a výklady již existujících zákonů. Sledujte aktuální situaci a vždy se poraďte s odborníkem. Daňový poradce kryptoměny správně zaeviduje, případně se spojí s příslušnými institucemi. Tento článek neberte jako do kamene vytesanou pravdu, ale spíše jako prvního rádce, jak správně danit kryptoměny, jak danit kurz Bitcoinu a jak postupovat vždy v souladu se zákonem.
Zdanění kryptoměn 2021 pro fyzické osoby
První instinkt napovídá, že kryptoměny se daní pouze při výměně za klasické fiat měny, případně že Bitcoin funguje jako měna, takže nárůst její ceny se nemusí řešit. Bohužel je pravda o něco složitější.
Bitcoin ani jiné kryptoměny nejsou podle vyjádření České národní banky platidlem, a to ani digitálním. Nejedná se tedy o měnu, ale o nehmotnou movitou věc, kterou lze směnit za jiné věci nebo peníze. Zhodnocení kryptoměn tedy rozhodně do zdanění spadá a je potřeba s ním počítat.
§ 10 Zákona o daních z příjmu (Ostatní příjmy) ostatními příjmy mimo jiných definuje také “příjmy z úplatného převodu nemovité věci, cenného papíru a jiné věci.” Prodej kryptoměn tak patří mezi ostatní příjmy. Zisk z prodeje kryptoměny se zdaní 15% daní z příjmu. |
Při danění lze vycházet z toho, že se daní vše, při čem došlo k navýšení majetku. Nejde tedy jen o peníze na bankovním účtu, ale i o nepeněžní příjmy.
- Kryptoměny se tedy daní při výměně za fiat měny, ale i při pořízení zboží nebo směně.
- Nákup a držení krypta se nedaní. Daní se až zisk z prodeje kryptoměn.
V budoucnu se bude muset v zákoně přesně určit, co co vlastně kryptoměny jsou a jak přesně je danit. V té chvíli bude situace jasná, ale dnes se jedná spíše o výklad zákona. Tím je třeba se řídit i při danění Bitcoinu a dalších kryptoměn za rok 2021, včetně zdanění kryptoměn Revolut.
Foto: Screenshot z financnisprava.cz
Daň z příjmu za prodej Bitcoinu - kdy danit kryptoměny, daně crypto
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 je 1. dubna 2022, respektive 2. května 2022 pro fyzické osoby, které přiznání podávají elektronickou formou. Komu přiznání a zdanění kryptoměn 2021 zpracovává daňový poradce, může využít prodlouženého termínu až do 1. července.
V letech 2020 a 2021, během vrcholící koronavirové pandemie, ministryně financí Alena Schillerová vyhlásila generální pardon a termíny daňových přiznání o přibližně měsíc prodloužila. Tentokrát už se situace vrací do normálu, nenechte se tedy zaskočit dřívějším termínem – ve skutečnosti jde o datum standardní, ba dokonce zákonné.
Celý proces lze urychlit vyplněním a odesláním formulářů přes portál Moje Daně, komunikaci přes tento online portál nejen při zdanění kryptoměn doporučuje samo Generální finanční ředitelství (GFŘ).
Termíny podání příznání k dani z příjmu fyzických osob
Forma přiznání | Zákonný termín |
papírová | 1. dubna 2022 |
elektronická | 2. května 2022 |
podání v zastoupení poradcem či advokátem | 1. července 2022 |
Zdanění kryptoměn 2021 - nová sazba pro vyšší příjmy
Pod ostatní příjmy spadající prodej kryptoměn je při vyměřování daně za rok 2021 stále zatížen 15% sazbou. Novela zákona o daních z příjmů však od 1. ledna 2021 zavedla vyšší sazbu pro základ daně větší než 48násobek průměrné mzdy. V praxi se tak setkáváme se dvěma různými sazbami.
Příjmy fyzických osob (ze zaměstnání a k tomu například z prodeje kryptoměn) do základu daně v hodnotě 1 701 168 Kč ročně (147 764 Kč měsíčně) se nadále budou danit 15 %, vyšší příjmy budou zdaněny 23% sazbou. Při zdanění kryptoměn za rok 2021 se tedy úspěšní investoři musí připravit na vyšší odvod. Při budoucím zdanění kryptoměn 2022 bude přelomová částka základu daně činit 1 867 728 Kč.
- sazba 15 % – základ daně nižší než 1 701 168 Kč
- sazba 23 % – základ daně vyšší než 1 701 168 Kč
Evidovat každou online transakci je v praxi nemožné
Kryptoměnových transakcí probíhá obrovské množství a je v zásadě nemožné si pamatovat nebo evidovat, kolik z jaké adresy odešlo, a navíc ještě vědět a dokazovat, jakou hodnotu v té dané chvíli kryptoměna měla. To je vzhledem k tomu, jak rychle se ceny kryptoměn mění, velmi zásadní.
Každý nákup s pomocí Bitcoinu by se tak stal evidenčním peklem, a to i v případě zakoupení kávy v restauraci.
Vzhledem k neexistenci zákona, který by tuto problematiku pokrýval, se zatím opravdu velmi často toleruje pouze směna kryptoměny za fiat měnu. V budoucnu ale bude dávat smysl, aby se nedanila směna z kryptoměny na kryptoměnu, a také zavést limit, do kterého se nedaní směna kryptoměny za službu nebo produkt.
- Je jasné, že při zakoupení domu kryptoměnou by se danit mělo. Jde o směnu.
Ale evidovat i drobné částky nedává smysl. V současné chvíli ale podobný zákon neexistuje a spoléhat se na toleranci finančních úřadů nemusí být nejlepší nápad.
Pozitivní je, že vy i vaši daňoví poradci si můžete k ruce vzít několik dalších pomocníků, například toho od největší světové kryptoměnové burzy. V otázce jak danit kryptoměny Binance vyšla uživatelům vstříc a představila nástroj pro pomoc při vykazování daní. Umožňuje snadné vygenerování výpisu transakcí, lze jej integrovat i s daňovými nástroji třetích stran.
Je potřeba mít pro obchodování s kryptoměnami živnost?
Zde se dostáváme opravdu už k výkladu zákona, který se může změnit. Definice živnosti je, že se jedná o soustavnou činnost provozovanou samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem, přičemž všechny podmínky musí být splněny současně.
Ze živnosti jsou ovšem vyjmuty desítky činností a je na zákonodárcích, aby tento seznam aktualizovala. Jak je asi jasné, obchodování s kryptoměnami není zahrnuto ani v živnosti, ani v seznamu, co živnost není. Budeme tedy vycházet z toho, jak probíhá nákup a prodej akcií, což je správa vlastního majetku, nikoli soustavná činnost, a tedy do živnosti nespadá.
- Pokud tedy pouze spravujeme vlastní majetek, tedy pouze obchodujeme s kryptoměnami, ale nevyužíváme je k prodeji zboží nebo služeb, živnost není potřeba.
- Správa vlastního majetku také nepodléhá zdravotnímu a sociálnímu pojištění a daní se jako ostatní příjem.
Pozor ale na těžbu kryptoměn, která do soustavné činnosti prakticky určitě spadá. Na těžbu kryptoměn se podíváme dále ve článku.
Platba Bitcoiny daně. Podléhá kryptoměna DPH?
Podle rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie kryptoměny DPH nepodléhají. O odůvodnění se praví, že „směna tradičních měn za jednotky virtuální měny “bitcoin” je osvobozena od DPH.“ Do předmětu DPH nespadá ani těžba kryptoměn, přímé spojení mezi poskytovanou službou a obdrženou úplatou je nedostatečné. Tak ještě před Brexitem rozhodla anglická finanční správa HMRC a její názor díky zařazení do komentáře ke směrnici o společném systému DPH přijaly i ostatní členské státy EU.
Jak se vyhnout dani z Bitcoinu? S osvobozením od daně nepočítejte
Kryptoměny jednoznačně nejsou osvobozeny od daně z příjmu. Nevztahuje se na ně žádný časový test, jako je od roku 2021 například 10letý test při prodeji nemovitosti. Jak neplatit daně z kryptoměn? Možná vás to překvapí, ale odvodu se nevyhnete ani při tak často skloňovaném zdanění kryptoměn do 30.000 Kč.
V zákoně se dočteme, že osvobozený je příjem u příležitostných činností do výše 30.000 Kč. Problém je v tom, že spekulace s kryptoměnami není činnost a musí se jednat o příjem mimo klasické podnikání. U osvobození od daně by se dala započítat například jednorázová konzultace nebo přednáška na téma kryptoměny, za kterou nedostaneme více než právě 30.000 Kč.
Kryptoměny také nejsou cennými papíry, kde je osvobození od daně do příjmu 100.000 Kč. Osvobozený je kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně, s výjimkou kurzových zisků dosažených na regulovaných evropských burzách, ovšem jak už jsme si řekli, kryptoměna není klasická měna, takže ani zde se o osvobození nedá uvažovat.
- Jediné osvobození od daně je tedy darování kryptoměn v přímé příbuzenské linii, některým v pobočné linii a manžela.
- Darování v hodnotě nad 5.000.000 Kč se musí ovšem nahlásit. Obdarovaný, pokud kryptoměny prodá, musí zdanit rozdíl mezi cenou v čase obdarování, a cenou při prodeji.
Jak danit kryptoměny - výpočet základu pro daň z příjmu
Jak bylo řečeno, daň z kryptoměn spadá jen pod ostatní příjmy. Základ daně bude rozdíl mezi cenou při nakoupení a cenou při prodeji kryptoměny. Pokud tedy koupíme Bitcoin za 100.000 Kč a prodáme za 200.000 Kč, do dílčího základu daně píšeme 100.000 Kč, tedy rozdíl mezi cenami. Z daně si můžeme odečíst i prokazatelné náklady, které nám vznikly při nákupu.
Nepříjemné je, že se nijak nepřihlíží ke ztrátě z dalších příjmů. Pokud tedy na investicích do kryptoměn proděláme, nemůžeme přenést tuto ztrátu například proti příjmům ze zaměstnání. Tyto ztráty můžeme přenést maximálně proti zisku jiné kryptoměny.
Pokud měníme kryptoměnu za jinou kryptoměnu, což je směna, která se také daní, je obtížné říci, jaký kurs přesně použít. Vzhledem k decentralizovanosti kryptoměn není žádný kurs oficiální nebo jediný platný. V praxi je nejlepší použít kurz, který byl nastavený na burze, na které jste obchodovali. Ten nejlépe reprezentuje, jak se zvýšil nebo snížil váš majetek.
Pokud nakupujete a prodáváte kryptoměny průběžně, může se také velmi výrazně měnit jejich cena, takže je výpočet základu daně obtížnější. K výpočtu můžete využít dvou metod a vybrat si můžete tu, která je pro vás výhodnější.
Zdanění kryptoměn - účetní metody pro výpočet ceny kryptoměn
- First in, first out (FIFO) - Při prodeji započítáváme tu část, kterou držíme nejdéle. Příklad: Koupíme Bitcoin v hodnotě 100.000Kč a poté 3 Bitcoiny v hodnotě 50.000Kč. Následně prodáme 2 Bitcoiny, každý za 200.000Kč. Základ daně tedy bude 250.000Kč, což je rozdíl mezi nákupní cenou našeho nejstaršího Bitcoinu (200.000Kč - 100.000Kč) a poté rozdíl mezi dalším nakoupením Bitcoinem (200.000Kč - 50.000Kč)
- Vážený aritmetický průměr - Nejdříve vypočteme průměrnou cenu každé zakoupené měny. Tuto cenu poté odečteme od ceny, za kterou jsme kryptoměnu prodali. Příklad: Koupíme Bitcoin v hodnotě 100.000Kč a poté 3 Bitcoiny v hodnotě 50.000Kč. Následně prodáme 2 Bitcoiny, každý za 200.000Kč. Průměrná nákupní cena každého Bitcoinu, který jsme zakoupili, je v průměru 62.500Kč, což vypočteme ze vzorce pro průměr (100.000Kč + 3*50.000Kč) / 4. Do základu daně píšeme 275.000 Kč, tedy 400.000Kč - 62.500Kč*2.
Na burze uskutečním stovky nebo tisíce obchodů. Co teď?
Evidovat a vypočítávat všechny tyto transakce je nemožné. Na burze ovšem tyto obchody reálně neprobíhají a nezaznamenávají se tak tisíce transakcí. Jediná transakce je ta, kterou vám připíše burza na váš účet zpět, a která také pro účely zdanění kryptoměn určuje, o kolik se váš majetek zvýšil nebo snížil.
Vždy si ale přečtěte podmínky použití jednotlivých burz. Ne vždy mohou obchody skutečně probíhat takto a důležitý je jednoduše řečeno moment, kdy se reálně zvýší nebo sníží majetek.
Těžení kryptoměn a živnostenské oprávnění
Zatímco samotné obchodování a spekulace s kryptoměnami živnostenské oprávnění nevyžaduje, těžení již splňuje podmínku soustavné činnosti, takže je potřeba živnostenské oprávnění pro obor "Poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií, zpracování dat, hostingové a související činnosti a webové portály".
Důležité je také zmínit, že samotné těžení je získávání majetku vlastní činností. Nejedná se tedy reálně o příjem. Ten vzniká až ve chvíli, kdy kryptoměnu prodáme nebo směníme.
Od základu daně je možné odečíst veškeré doložitelné výdaje, které při těžbě vznikly. Typicky se jedná o náklady na energie, hardware nebo pronájem prostor.
Daně z kryptoměn neplatím - přijdou na mě?
Kryptoměny jsou velmi novou komoditou, která je navíc pro běžného člověka velmi neuchopitelná. Pochopení toho, jak kryptoměny fungují, vyžaduje nějaké znalosti. I úředníci z finanční správy mají pravděpodobně jen mlhavou představu, jak přesně kryptoměny fungují. Ale to se může časem změnit a jedno je jisté už nyní: Ze zákona vyplývá, že musím danit kryptoměny a Finanční správy kryptoměny tedy musí brát v potaz.
Sice se může spoléhat na tříletou promlčecí lhůtu, ovšem ani ta není všespásná. U zkrácení daně ve výši 500.000 Kč je promlčecí lhůta 10 let a u zkrácení v hodnotě přes 5 milionů Kč dokonce 15 let. Vzhledem k dnešní hodnotě kryptoměn a možnému obrovsky rychlému zhodnocení, je nejlepším řešením daně správně zaplatit.
U největší kryptoměny Bitcoin navíc funguje systém takzvané pseudoanonymity. Je zcela veřejné, jaké transakce proběhly na kterém účtu, a to za celou existenci Bitcoinu. Informace o transakcích jsou napevno v blockchainu a nikdy nezmizí. Kdyby se ale někomu podařilo spojit vaše jméno s existujícím účtem, může se dopátrat všech transakcí, které pod tímto účtem proběhly. Navíc je potřeba myslet i na to, že při obchodování na burze je vaše adresa s vaším jménem opravdu pevně spojena a burzy jsou povinné prověřit vaši totožnost.
Během několika let mohou vzniknout automatické nástroje, které daně prověří a ani teoretická anonymita na síti nemusí nijak pomoci.
NFT daně a zdanění kryptoměn 2022
Stejně jako u kryptoměn jako takových, ani v otázce zdanění NFT se nemůžeme opřít o konkrétní znění zákona, pouze o jeho výklad. Situace je o to složitější, že non-fungible tokeny (NFT) jsou zcela novým a svérázným fenoménem a spousta uživatelů ji při podávání daňového přiznání za rok 2021 bude řešit poprvé. Stejná premiéra pochopitelně čeká i na českou Finanční správu a daňové orgány dalších zemí.
Jak tedy NFT daně řešit? Nabízí se na tokeny hledět jako na všechny ostatní kryptoměny a do daňového základu zahrnout příjmy z prodeje NFT. Zcela jednoznačně vám ale doporučujeme konzultovat situaci s vaším daňovým poradcem.
Daňové přiznání v Česku a na Slovensku - prodej kryptoměn daně
Na závěr si shrňme to nejpodstatnější: české fyzické osoby nedaní držení kryptoměn, ale až zisk z jejich prodeje. Kryptoměny se daní při výměně za klasické fiat měny (dolary, eura, koruny atd.), nákupu zboží nebo směně. Na Slovensku se daní příjemn z investičních aktiv nad úroveň €1.969 za daňové období.
Právnická osoba zdanění kryptoměn řeší jinak, může je zařadit do celkového hospodářského výsledku před zdaněním. Zdanění kryptoměn se nevyhnou ani studenti, povinnost danit crypto platí i pro ně. Pokud si nejste jistí, doporučujeme při vyplňování daňového přiznání za rok 2021 využít služeb expertů. Níže si přečtěte vše o zdanění dalších segmentů.
Daňové přiznání v Česku
NEJVĚTŠÍ KRYPTOMĚNOVÁ BURZA Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - obchodujte desítky kryptoměn - mobilní aplikace Android / iOS - stránky kompletně v češtině - recenzi burzy Binance najdete zde
|
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Definice dividendy a zdanění dividend + přehled dividend firem
Co je dividenda u akcií a kdy se vyplácí investorům? ⭐ Čemu se říká rozhodný den pro výplatu akcií a jak se mění ☝ cena akcií po ex-dividenda...
Jak začít obchodovat Bitcoin a jiné kryptoměny
Chcete začít obchodovat s kryptoměnami a nevíte jak na to? ✅ Poradíme nejjednodušší způsoby obchodu s Bitcoinem i alternativními měnami.
Vyplatí se těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn?
Těžba je jedním ze způsobů, jak získávat Bitcoin a jiné kryptoměny. ✅ Vyplatí se těžit, nebo je lepší Bitcoin koupit na burze?