sem z toho zmateny a rad bych to pochopil. BTC bloky jsou v podstate jen zahashovane transakce? vime ze jich bude jen omezene mnozstvi kdyz bude v obehu jen 21M BTC, takze az se to dostaneme do toho bodu nebude mozne provadet transakce? vim ze to bude az rok 2140 ale preci je to pak trochu neprakticke ne? co se bude pak? a jak vznikla cela sit? to prvni transakci zadal Satoshi k Halovy Finney a pak ji vytezil do bloku? a doufal ze ostatni zacnou taky provadet transakce a tezit ( jak kdyz nemeli coiny na transfer) ?
Kryptoměny
Jak funguje těžba Bitcoinu - podrobné vysvětlení miningu
Obchodujte u NEJLEPŠÍHO BROKERA vyzkoušejte ZDARMA | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Demo verze | Nabídka | ||
![]() |
![]() |
ANO | Forex, Akcie, Krypto a další CFD |
KLIKNĚTE ZDE |
![]() |
![]() |
NE | Kryptoměny | KLIKNĚTE ZDE |
Foto: Pixabay
Hodnocení kryptoměny bitcoin: 9,6/10
- Spolehlivost: Kryptoměnové platby Bitcoinem jsou bezpečné
- Investice: Bitcoin pořídíte i na některých investičních burzách
Princip těžby Bitcoinu - Jak těžaři potvrzují transakce
Těžba Bitcoinu - co to vlastně je?
Jedním ze dvou způsobů (tím druhým je nákup) získání Bitcoinu je těžba. Těžení samotné je v zásadě pouze potvrzení balíku transakcí, které jsou tímto ověřeny. Tomuto balíku se říká blok. Toto ověření transakce je velmi náročné na energii, takže těžaři získávají jako odměnu právě Bitcoiny (+možné transakční poplatky). Dnes je odměna za potvrzený balík transakcí 12,5 Bitcoinu a jeden blok je potvrzený celou sítí v průměru jednou za 10 minut. Odměna za získání Bitcoinu se snižuje na polovinu zhruba každé 4 roky. Další snížení proběhne v roce 2020.
Rok vzniku Bitcoinu | 2008 |
Celkový počet Bitcoinů | 21 milionů |
Nové Bitcoinu v oběhu | Každých 10 minut |
Čtěte dále a dozvíte se, jak přesně se zajišťuje, že potvrzení opravdu trvá v průměru 10 minut a co vlastně těžba je.
Na vývoj ceny Bitcoinu si můžete i vsadit - podívejte se na kurzy ZDE
Nejdříve trochu ze široka o hashování
Naprostým základem těžby je takzvaná hashovací (čti hašovací) funkce. V praxi se jedná o převedení nějakých vstupních dat na určitý výstup. Tento výstup by měl být velmi snadno spočitatelný, ale mělo by být velmi obtížné pouze ze znalosti výstupu přijít na to, jaká byla původní data. Jednodušeji řečeno se vezmou data, ze kterých se vytvoří na první pohled náhodný chumel jiných dat přesně danou funkcí nebo vzorcem.
- Ukážeme si to na příkladu: Zkusíme si cvičně vytvořit hash. Funkce tvorby našeho vymyšleného hashe je taková, že odmocníme prvočíslo a vezmeme 5. až 10. desetinné číslo, které navíc ještě napíšeme pozpátku. Pokud si vezmeme kalkulačku a spočteme si odmocninu z prvočísla 3, tak dostaneme výsledek 1.73205080756887729352744634150.... Pokud bychom vzali 5. až 10. desetinné číslo (zvýrazněno ve výsledku), tak dostaneme 508075, a podle naší vymyšlené funkce ho ještě převrátíme, takže 570805, což je náš výsledný hash. Takto bychom mohli jednoduše zahashovat libovolné prvočíslo a komukoliv by vyšel při správném postupu stejný hash. Stačí odmocnit, vzít předem určenou řadu čísel a napsat pozpátku. Je to vymyšlená funkce, ale pro příklad postačí.
V příkladu je velmi snadné získat hash, pokud známe prvočíslo a danou funkci. Pokud bychom znali pouze výsledný hash, bylo by zjištění původního prvočísla výrazně komplikovanější a pokud by neexistoval matematický vzorec, asi bychom museli prostě zkoušet a zkoušet a zkoušet (ve skutečnosti by tento hash byl prolomen díky výpočetním schopnostem velmi snadno). Pokud bychom tedy znali například pouze hash 815780, bylo by komplikované bez zkoušení přijít na to, že prvočíslo, ze kterého hash vznikl, je 9973, a to přestože známe funkci, jak hash vyprodukovat. Tomuto se také trošku odborněji říká jednosměrná nebo jednocestná funkce - je jednoduché jedním směrem převést data, ale je výrazně obtížnější nebo dokonce nemožné z převedených dat přijít na původní vstup.
Bitcoinová síť využívá něčeho podobného, ovšem výrazně komplikovanějšího. Skutečná hashovací funkce používaná při těžbě Bitcoinu se jmenuje SHA-256. Ta je použitelná na naprosto libovolně dlouhý text, ze kterého vyprodukuje 256 bitový řetězec jedniček a nul. V praxi se jedná o 32 znaků (256 bitů je 32 bajtů) dlouhý text tvořený číslicemi a malými písmeny.
Obchoduj kryptoměny CFD u nejlepšího brokera XTB - klikni zde
Foto: Pixabay
O co se těžaři snaží a jak potvrzují transakce
Algoritmus SHA-256 je schopný z libovolně dlouhého textu vyprodukovat 32 znaků dlouhý hash. Mohli bychom takto zakódovat třeba tento článek, libovolnou knihu nebo třeba jen pár náhodných znaků. Vždy dostaneme kód dlouhý 32 znaků. Zkusíme si pomocí SHA-256 kalkulačky (najdete třeba zde) zahashovat text "Posílám Petrovi 12 bitcoinů1" bez uvozovek. Dostat byste měli následující hash:
2678a20ab6baa9e216c1010f5e05d76065bbaef01020a9528e366e1865a0a7fb
Pokud zkusíte změnit, přibrat nebo ubrat třeba jen jediný znak v původním textu, tak se hash naprosto nepředvídatelně změní. V příkladu původního textu si všimněte jedničky na konci. Teď se budeme se snažit o to, aby výsledný hash začínal nulou tak, že budeme ke konci původního textu vždy přičítat jedničku. Důvod tohoto snažení si řekneme záhy. Další text k zahashování tedy bude "Posílám Petrovi 12 bitcoinů2" atd., dokud nedostaneme na začátek výsledného hashe nulu. V tomto případě se k nule dostaneme rychle a už text "Posílám Petrovi 12 bitcoinů5" vyprodukuje následující hash:
0d4807360fe02e991a9636430d0bdf2943b91289f3377afa10d7b16b574cc734
Neexistuje žádný způsob, jak přijít na text, jehož hash začíná nulou, aniž bychom prostě zkoušeli. Vzhledem k tomu, že jsme na tento hash přišli, museli jsme vynaložit jistou práci zkoušením (proto se těžení také říká "proof of work"). Ve skutečnosti se na hash převádí text v podobě počítačového kódu, který obsahuje informace o transakcích v bloku. Princip s příkladným textem a opravdovým textem, který se při transakcích hashuje, je naprosto stejný. Není dokonce možné pozměnit nebo padělat původní text, respektive informace o transakcích například na "Posílám Jardovi 12 bitcoinů5", protože by se zcela změnil výsledný hash.
Proč by ale nás ale někdo odměnil Bitcoiny za to, že na nulu na začátku hashe přijdeme? V uvedeném příkladu jsme zkoušeli přijít na jedinou nulu, ale v praxi je potřeba přijít na takový kus textu, po kterém na začátku hashe vznikne 17 nul. Vzhledem k tomu, že neexistuje způsob, jak přijít na to, kolik čísel musíme za text přidat, aby tolik nul v hashi vzniklo, tak je potřeba zkoušet a zkoušet a zkoušet, dokud se náhodným způsobem na tento text nepřijde. To je naprosto obrovské množství pokusů, na které je potřeba vynaložit neskutečné množství energie.
Komu se to ovšem jako prvnímu podaří, zašle výsledný text všem ostatním, kteří velmi snadno ověří, že výsledný hash je správný, a blok transakcí je potvrzen. Vítězi se připíše 12,5 Bitcoinu a začíná se znovu s dalším blokem, neboli zcela jiným původním textem, za který je potřeba přidávat počítadlo.
OBCHODUJTE KRYPTOMĚNY CFD Založte si účet snadno a rychle u XTB a začněte obchodovat kryptoměny CFD - 9 kryptoměn - 16 kryptoměnových párů - finanční páka 1:2 - bezpečný a transparentní účet - profesionální obchodní platforma - legální broker regulovaný ČNB |
Co je to blockchain a proč zabraňuje padělání Bitcoinů
U těžby Bitcoinů se velmi často setkáme s termínem "blockchain". Blok, jak jsme si řekli, je souhrn transakcí, který je potřeba potvrdit. Tyto bloky se postupně seřazují do řetězce, odtud tedy blockchain, neboli řetězec bloků. Celá síť se také dohodla, že do blockchainu může přidat další záznam ten, komu se podaří najít správný hash.
Každý další potvrzený blok je svou existencí závislý na blocích předchozích. V textu, který se hashuje, je totiž i údaj o bloku minulém. Tento údaj nelze měnit, protože by se změnil výsledný hash. Nelze ani bloky do blockchainu libovolně vkládat z důvodu změny hashe, který by při jakékoliv úpravě původního textu neodpovídal. Všichni mohou jednoduše ověřit, že výsledný hash u jakéhokoliv bloku opravdu sedí a že potvrzení transakce proběhlo v pořádku. Bitcoin je tedy opravdu velmi dobře zabezpečený a nelze padělat transakce a do blockchainu vkládat neověřené údaje.
Vzhledem k tomu, že Bitcoiny vznikají pouze korektním těžením, tedy potvrzením bloku, není možné je ani padělat nebo umělě vytvářet. Každý má totiž možnost si přesně spočítat, kolik Bitcoinů je v oběhu a jestli jejich počet sedí. Blockchain je zcela veřejný a transparentní a jeho správnost je možné snadno a relativně rychle spočítat, o což se starají všichni uživatelé Bitcoinové sítě.
Foto: Pixabay
Jak se určuje obtížnost těžby Bitcoinu
Na začátku jsme si řekli, že jeden blok je vytěžený v průměru za 10 minut. Tento čas byl pevně dán a zaručuje pravidelnou těžbu Bitcoinů i čas pro potvrzení transakcí.
Jak ale dosáhneme toho, že celá Bitcoinová síť vytěží 1 blok jen jednou za 10 minut? Odpověď je počet nul, na který je potřeba přijít na začátku hashe. Vzhledem k náhodnosti, kterou se hash řeší, je klidně možné, i když obrovsky nepravděpodobné, že se na výsledek přijde třeba jen jediným pokusem. Na jiné je potřeba času mnohem déle, než 10 minut. Obtížnost se tedy kontroluje podle průměru času vyřešení za poslední 2 týdny.
V praxi se zkontroluje, před jak dlouhou dobou byl vyřešen blok, který je 2016 bloků před blokem aktuálním. 2016 je počet desetiminutových intervalů ve dvou týdnech. Pokud je tento blok v blockchainu opravdu vytěžen před dvěma týdny, nechává se obtížnost na stejné úrovni. Pokud byl tento blok vyřešen před týdnem, je potřeba zvýšit obtížnost tak, že je potřeba v hashi přijít na více nul (v tomto případě na jednu bitovou nulu, aby se obtížnost zdvojnásobila). Pokud naopak výkon sítě zeslábl a poslední blok byl vyřešen před například čtyřmi týdny, je potřeba obtížnost úlohy zjemnit a přichází se na hash s jednou bitovou nulou na začátku méně, čímž se obtížnost zpoloviční.
Díky této samoregulaci je zajištěno, že budou bloky řešeny v průměru stále zhruba stejnou dobu a že i nové Bitcoiny budou vycházet v podobných intervalech.
Chci získat Bitcoin - musím těžit? Návod jak koupit Bitcoin
Těžba kryptoměn je velmi komplikovaný způsob získání Bitcoinu, který vyžaduje jak investici do hardwaru, tak elektrické energie. Jednodušší a přímočařejší je využít některou z Bitcoinových burz (například Coinmate - recenze zde), kde si Bitcoin koupíte nebo prodáte, a o těžbu a potvrzování transakcí se nemusíte absolutně starat.
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - možnost obchodovat s desítkami kryptoměn - při obchodu s Bitcoinem se vyhnete složitému ověřování účtu - recenzi burzy Binance najdete zde |
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře
blok jsou informace o tom, kdo kolik komu poslal + nejake dalsi informace, jako kdy byl dany blok vytvoren a jake bylo poradi bloku minuleho, aby se bloky radily spravne za sebe.
blok vlastne muze vytvorit uplne kazdy a vlozit do nej libovolne transakce, ktere cekaji na potvrzeni, ale pouze tim, ze najde spravne vypadajici hash k tomu onomu bloku se ten blok potvrdi a muze se zaradit na konec blockchainu.
v praxi pak akorat tezar vsem uzivatelum rozesle text v bloku + pocitadlo, kterym ten text meni, aby se menil i hash. uzivatele si zkontroluji, ze vysledny hash opravdu sedi a ze je na zacatku spravny pocet nul. podle textu v bloku potom vedi, ktere transakce byly potvrzeny a tyto transakce potom plati.
vysledny blok ale neni onen hash. ten funguje jenom kontrola toho, ze byl blok korektne vytezeny.
potom s tim kompletnim vytezenim BTC - dneska to funguje tak, ze za vytezeni bloku dostane tezar 12,5 BTC + poplatky za transakce ve vytezenem bloku. kdyz se podivas sem https://blockchain.info/ a rozkliknes si nejaky nove vytezeny blok, tak tam najdes vsechny transakce, ktere v bloku jsou, vcetne odmeny pro tezare. dneska to vypada tak, ze tezar dostane jako odmenu za vytezeni neco mezi 16,5 a 19 BTC, pricemz jenom 12,5 BTC je nove vytezeny Bitcoin, zbytek jsou ty poplatky za transakce. casem se teda bude snizovat odmena za samotne vytezeni BTC, ale tezari budou dal mit motivaci tezit, protoze budou odmenovani tema poplatkama. normalne to teda bude fungovat dal a bude se moct normalne posilat. jenom je otazka, jakym zpusobem se bude regulovat velikost ty tezarsky site, aby se to tezeni porad vyplatilo.
pak s tim prvnim blokem - najit ho muzes tady https://blockchain.info/block/00000...
v zasade je to ale neco, co je natvrdo zapracovyny do kodu a jedna se o velmi specialni pripad, protoze se tenhle blok treba ani neodkazuje na zadny minuly blok. v zasade ale kdyz se podivas na prvni bloky vytezeny, tak tam probihaly transakce mezi sebou a tezil to sam tvurce site, ktery nemel zadnou konkurenci. pak kdyz se to rozsirilo do sveta, tak ty coiny dostavali i dalsi a dalsi uzivatele, protoze taky neco byli schopni vytezit.
To právě nechápu jak to bylo na tom začátku. Hodně pěkný článek jsou tu detaily které čtu poprvé a hodí se. Jen mi nejde do hlavy to jak mohli vznikat ty první transakce a druhá věc, je rok 2018 a má být vytěžen až v roce 2140 když momentálně už je vytěženo cca 17 milionů kusů, což by znamenalo že aby se síť udržela tak by musela cena v usd za kus ještě minimálně zdesetinásobit :D a taky nechápu to jak se celý systém upgraduje kdo o tom rozhoduje :-)
začátek byl hodně specifický. třeba první blok je tak trochu umělý, protože vlastně neobsahuje transakce. každý další blok pak už transakci mohl obsahovat a v zásadě šlo o to, že si autor Bitcoinu posílal mezi svými peněženkami Bitcoiny a sám si je také potvrzoval, čímž nové Bitcoiny získával.
co se týče toho roku 2140, tak tam jde o to, že na začátku se za vytěžení bloku dostávalo 50BTC + poplatky za transakce. každé 4 roky se ale odměna dělí na půl, jen ta odměna za poplatky za transakce zůstává. ten rok 2140 vychází tak, že v tu chvíli nebude možné bitcoin dělit, ale pořád si těžaři nechají ty odměny za transakce. navíc je důležité uvažovat i o tom, že náročnost těžby se přímo odvíjí od síly výpočetního výkonu celé sítě. když tedy nějaký těžař usoudí, že už se mu to nevyplatí, tak bude snazší a levnější těžit pro celý zbytek sítě. je to taková moc pěkně vymyšlená samoregulace.
pak s těmi upgrady - rozhoduje o tom celá síť. každý jednotlivec si může říct, že vymyslí nějaký upgrade, který začne používat. zbytek sítě s tím upgradem může souhlasit a začnou ho používat taky, nebo ho používá jenom ten jednotlivec, ale už vlastně jenom na svojí vlastní síti, a ne na celé Bitcoinové síti, což je pak samozřejmě nesmysl. obvykle na upgradech samozřejmě pracuje nějaká skupina vývojářů, kteří se snaží tu kterou danou měnu vylepšit. když se ale nějaké skupině v síti upgrade nelíbí a nechtějí ho používat, tak nastane hard fork, kdy jedna část sítě jede s upgradem, druhá bez něj.
A k comu je to vsetko dobre?považujem to celé za komplikovaný nezmysel..
komplikované to svým způsobem je, ale vše má své opodstatnění. princip těžení probíhá takto, aby bylo možné uschovávat blockchain, tedy jakousi účetní knihu, na mnoha místech a jednotně se všichni domluvili na tom, kdo může do blockchainu přidávat záznamy. to vše je navíc vymyšlené tak, aby nikdo nemusel věřit žádnému jinému uzlu v síti a bitcoin se nedal nijak padělat.
to je obrovský rozdíl například od klasických finančních institucí, kdy databázi řeší pouze jedna centrála a nikdo jiný do ní nemůže zasahovat.
Moc díky za článek, konečně i informace, které jinde nebyly!
Má těžba i jiný smysl než vlastní těžení? Třeba že ty spousty počítačů co těží dělají něco jiného? Díky
No, zatím vlastně ne, ale je to také jeden z problémů, který se Bitcoin snaží vyřešit. Zatím je těžení ale opravdu jen o samotném těžení, na druhou stranu je těžba sice energeticky náročná, ale jedná se o velmi bezpečný způsob potvrzování transakcí.
Děkuji
Mohu se zeptat, zda se číslo v počítadle zvyšuje plynule od 1 dokud není nalezen vhodný hash nebo je to bráno náhodně? Po jednom se mi to zdá nelogické, neboť by ho našel vždy ten nejvýkonnější stroj. A další otázka, začíná se "1" nebo "00000001" nebo jak to je?
Také by mne zajímalo, pokud se hledá 17x 0 v řadě od začátku, ale náhodou se najde 18x 0, je to bráno jako použitelný hash nebo musí být těch nul přesně?
Není to někde popsáno ještě více do detailu? Například mi chybí informace, co když se na síti objeví miner s vlastním sw, který pokud obdrží na ověření hash někoho jiného, ale obratem jej okamžitě začne vydávat za svůj, tak vzhledem k latenci sítě se může stát, že jej potvrdí jako vítěze většina ostatních ještě dřív než skutečného vítěze. Jak je toto ošetřeno?
Děkuji za odpověďi.
A ještě bych měl dotaz, pokud je možné to počítadlo počítat libovolně, je výhoda poolů v tom, že přidělí každému uživateli část číselné řady nebo je mohou různí mineři zkoušet duplicitně a tedy zbytečně? Je toto ta výhoda poolů? Protože jiná mne nic nenapadá, rychleji to počítat nedokáže, takže jedině rozdělení rozsahu (samozřejmě vyšší četnost dohledání hashe díky velkému výkonu a pak dělení zisku je jasné).
Vezmu to postupně :)
1) on si každý miner přidává do těženého bloku i nějaké info navíc, hlavně tedy info o tom, kdo zrovna těží, což kompletně mění výsledný hash, viz bod 4. začíná se tedy od jedničky, protože každý jeden miner vlastně těží trochu jinak vypadající blok, a jakýkoliv rozdíl kompletně mění i výsledný hash.
2) Na počitadle se začíná pouze 1. To jsem ve článku nenapsal úplně přesně a ty nuly jsou data typu čas nebo číslo bloku, které jsou také důležité. Upravím, aby to bylo srozumitelnější
3) pokud se najde na začátku 18x0, ale hledalo se jen 17x0, tak to platí. Obecně se hledá takový hash, který má nižší hodnotu, než je hodnota stanovená celou sítí. V praxi se pak akorát hledá minimální počet nul na začátku hashe. Kdyby ale nul bylo třeba 30, tak to pořád platí
4) mineři do bloku přidávají i info o tom, kdo zrovna těží a kam se má ve výsledku zaslat odměna v podobě nově vytvořených mincí a poplatků. i tohle info kompletně mění celý hash, takže se může zkoušet na počitadle od jedničky a nemusí se čísla v počitadle volit zcela náhodně, viz bod 1.
nikdo tedy nemůže vydávat vytěžený blok za svůj, protože změna informace o tom, kdo blok vytěžil, zcela mění hash, který by pak neseděl
a ještě k dalšímu dotazu - ano, mineři v poolu řeší každý nějaký přidělený rozsah čísel, ale všichni dohromady se snaží o vyřešení stejného bloku. žádné duplicity s jinými minery tam tedy nevznikají, viz můj předchozí příspěvek. každý miner (nebo pool) řeší trochu jiný blok a tedy i kompletně jiný hash
Velmi děkuji za upřesnění, už je mi to jasnější.
Zdravim, zajimavy clanek v prvni rade. Jen bych rad vedel jestli za vytezeny hash je odmena 12,5btc plus nejak odmena, to je v prepoctu zhruba necelych 12milionu. Jestli to teda dobre chapu, takze jaka je sance nebo spis kolik je schpny jeden tezar s prumernym zarizenim vydelat za rok?
Dobrý den, je to 12,5 BTC + vsechny poplatky za potvrzeni vsech transakci v bloku, ktery jste vytezili, v praxi kolem 0,5 BTC, ale muze to byt vice i mene. jinak u te odmeny jste se seknul o rad, bude to spise kolem 1,5 milionu Kč za vytezeny blok.
Pak tedy ta sance na vytezeni bloku je treba s klasickym pocitacem naprosto nulova.
prumerny tezar bitcoinu ma dnes specializovane vybaveni, do ktereho investoval obrovske penize, a navic se nachazi v miste, kde je cena elektricke energie strasne nizka.
je moznost se pridat do takzvanych poolu, ktere tezi spolecne a odmenu za vytezeny blok si rozdeli podle dodaneho vypocetniho vykonu. kazdopadne i pro pridani do tohoto poolu potrebujete mit ono specializovane vybaveni, tedy takzvany ASIC hardware. s klasickym pocitacem dnes tezeni naprosto nema smysl a ani pripadne odmeny by vam ani zdaleka nezaplatily investice do elektricke energie.
Dobrý den.
Pochopil jsem, že není možná neřízená emise. Stále však nerozumím smyslu, když se bitcoiny obchodují za fiat měnu. Prodejci vždy přizpůsobí cenu zboží nebo služeb k aktuálnímu kurzu. Možná jako spekulativní komodita?
Dobrý den, vzhledem k přítomnosti mnoha bitcoinových směnáren a burz nemůžou prodejci nastavit cenu Bitcoinu přehnaně vysoko, neboť by klienti zvolili jinou směnárnu pro nákup/prodej.
Situace, kdy prodejní cena Bitcoinu byla mnohem vyšší než jeho průměrná cena na většině evropských a amerických burz se naskytla na konci loňského roku v Zimbabwe, kde se občané sužované hyperinflací snažili nakoupit předražený Bitcoin od jediné dostupné směnárny, ba dokonce na černém trhu od lichvářů za ještě vyšší cenu.
co je to BBytcoyn?????????????
sorry to psal kamarád
Ahoj muzu se zeptat jak to pracuje fyzicky? Díky za shovívavost......
Poridim si například mining zařízení Antminer S17 Pro 53TH to musí být propojené síťovým kabelem s laptopem kde běží nějaký další software a Jak ke to náročné...myslím parametry laptopu a rychlost připojení k internetu. Díky za odpověď M.
Přijde mi to, že "těžba" spočívá v transformaci elektrické energie, prohnané přes hardware vyžadující nějaké vstupní náklady, za pomoci know-how umožňujícího řešit matematickou hádanku, ve výsledný ekvivalent hodnoty vstupů tohoto řetězce, v kryptoměnu. Nebyl by možný nějaký jiný ekvivalent, který by nebyl tak energeticky náročný? Nebo odměňování nějaké jiné činnosti, která (aspoň na mě) nepůsobí tak samoúčelně?
Jsem asi ze staré školy, ale hodnota jakékoli měny musí být podložena nějakým výrobkem, nebo službou. Připadá mi to jako perpetum mobile.
Dobrý den, na fb se hemží nabídky s pomocí při těžbě btc. Jak funguje tato těžba v praxi? Když Vám někdo nabídne těžbu btc přímo do btc peněženky prostřednictvím hostování těžební peněženky API (nevím, co znamená). Co vlastně dotyčný potřebuje - energii na těžbu, vyšší výkon ... Může mi prosím někdo vysvětlit? Děkuji
Díky za článek a komentáře, konečně jsem se dozvěděl podstatné záležitosti co za informace jsou součástí bloku a co se hashuje, a moje důvěra v tento systém stoupá. I když sílícím výpočetním výkonem a nástupem kvantových počítačů bude pravděpodobně jednou prolomena i SHA-256 zpětně a bude jedno kolik hash bude mít nul, dopočítá se do vteřiny, a co pak s regulací těžařů? :) Snad včas přejdou na jinou hashovací funkci.
Zkoumal jsem pár bloků, a předpokládal jsem, že ve vyšší výšce jsou všechny s nižší výškou, ale není tomu tak. V blocích kousek ve výšce kousek od sebe jsou zcela jiné transakce. Takže základ následného bloku je jaký předchozí blok? To si těžař vybere náhodně na který blok naváže?
@Honza77
Pojdem "ťažba BTC" je ekvivalent k pojmu "výroba ochranných prvkov na papierovej bankovke".
Ak chceme mať niečo decentralizované, je ideálne na to použiť počítače a internet.
Za pojmom matematická hádanka sa skrýva pojem "hash" čo je ľudsky preložené ako "jednosmerný lístok na vlak"...všetci vieme, že takým lístkom sa nedá cestovať vlakom naspäť a tak v dnešnej a najbližšej dobe jediná možnosť ako prelomiť hash je len hrubou silou. Zvolenie hash funkcie je preto ideálna voľba v prostredí počítačov/kryptomien.
Pojem "hash" je voľne preložené do ľudskej reči niečo ako "excerpčný lístok" v knižniciach(nenájdeš dva rovnaké excerpčné lístky, ktoré by opisovali dve rôzne ani veľmi podobné knihy).
Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je priamo úmerná ľudskej túžbe podvádzať a dostať sa k majetku/službám bez vykonania fyzickej/duševnej práce. Ak by ľudia od zajtra sekali dobrotu, tak ťažba bitcoinu može byť okamžite realizovateľná na kancelárských laptopoch a nie tisíckach, ale desiatich.
...myslím, že teraz ti už nepríde ťažba btc tak "samoúčelná"...inak povedané príde rovnako samoúčelná ako výroba ochranných prvkov na papierovej bankovke predtým ako ju môžeš použiť v obchode. :).
@ladislav
Hodnota BTC je presne taká ako hodnota akejkoľvek inej meny. BTC je rovnako len výmenný prostriedok za tovar a služby. Ako s BTC ľuďia naložia, tak bude.
Ak porovnáme hodnotu BTC(alebo inú kryptomenu) s hocijakou inou menou, tak môžeme prirovnať hodnotu BTC k zlatu, alebo inému vzácnemu kovu, ktorý ma jedinečné vlastnosti a má obmedzené množstvo na Zemi. Bitcoinov(pokiaľ sa všetci nezhodnú inak) je konečné množstvo(rovnako ako zlata, pokiaľ sa nedohodneme, že ďalšie zlato dovezieme z Marsu). BTC má rovnako ako zlato špecifické vlastnosti, napr. je ho prakticky nemožné sfalšovať, alebo kompletne zlikvidovať.
ahoj
Furt som na konzervativnom pristupe,sry....nevytvara ziadne hodnoty a predsa generuje peniaze....prosim,to mi vysvetlite....inak mi to pride ako klon pyramid a hypotecnych ,resp.uver.bublin.....umele peniaze.....posledny z kola von a zaplace
Bitcoin funguje podobně jako fiat peníze na důvěře komunity. Kdyby nikdo nedůvěřoval kupříkladu britské libře, zahraniční státy vypustí na trh všechny své devizové rezervy a tuto měnu defacto potopí.
Bitcoin má největší hodnotu ve svém omezeném množství, které je stanoveno protokolem. Podobně jako zlato, které také jednou dojde. Cena Bitcoinu je stanovena poptávkou a nabídkou trhu. Nelze určit její skutečnou hodnotu v přepočtu na fiat peníze. Zkrátka buď máte nebo nemáte Bitcoin.
Pokud nakupujete Bitcoin s investičním cílem, poté již zvažujete mnoho dalších faktorů. Bitcoin sám o sobě žádné peníze negeneruje. Pouze jej můžete prodat dráže, než jste jej nakoupili, a poté dosáhnete zisku.