Kryptoměny

Jak funguje těžba Bitcoinu - podrobné vysvětlení miningu

Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Komentáře

sem z toho zmateny a rad bych to pochopil. BTC bloky jsou v podstate jen zahashovane transakce? vime ze jich bude jen omezene mnozstvi kdyz bude v obehu jen 21M BTC, takze az se to dostaneme do toho bodu nebude mozne provadet transakce? vim ze to bude az rok 2140 ale preci je to pak trochu neprakticke ne? co se bude pak? a jak vznikla cela sit? to prvni transakci zadal Satoshi k Halovy Finney a pak ji vytezil do bloku? a doufal ze ostatni zacnou taky provadet transakce a tezit ( jak kdyz nemeli coiny na transfer) ?

blok jsou informace o tom, kdo kolik komu poslal + nejake dalsi informace, jako kdy byl dany blok vytvoren a jake bylo poradi bloku minuleho, aby se bloky radily spravne za sebe.
blok vlastne muze vytvorit uplne kazdy a vlozit do nej libovolne transakce, ktere cekaji na potvrzeni, ale pouze tim, ze najde spravne vypadajici hash k tomu onomu bloku se ten blok potvrdi a muze se zaradit na konec blockchainu.

v praxi pak akorat tezar vsem uzivatelum rozesle text v bloku + pocitadlo, kterym ten text meni, aby se menil i hash. uzivatele si zkontroluji, ze vysledny hash opravdu sedi a ze je na zacatku spravny pocet nul. podle textu v bloku potom vedi, ktere transakce byly potvrzeny a tyto transakce potom plati.

vysledny blok ale neni onen hash. ten funguje jenom kontrola toho, ze byl blok korektne vytezeny.

potom s tim kompletnim vytezenim BTC - dneska to funguje tak, ze za vytezeni bloku dostane tezar 12,5 BTC + poplatky za transakce ve vytezenem bloku. kdyz se podivas sem https://blockchain.info/ a rozkliknes si nejaky nove vytezeny blok, tak tam najdes vsechny transakce, ktere v bloku jsou, vcetne odmeny pro tezare. dneska to vypada tak, ze tezar dostane jako odmenu za vytezeni neco mezi 16,5 a 19 BTC, pricemz jenom 12,5 BTC je nove vytezeny Bitcoin, zbytek jsou ty poplatky za transakce. casem se teda bude snizovat odmena za samotne vytezeni BTC, ale tezari budou dal mit motivaci tezit, protoze budou odmenovani tema poplatkama. normalne to teda bude fungovat dal a bude se moct normalne posilat. jenom je otazka, jakym zpusobem se bude regulovat velikost ty tezarsky site, aby se to tezeni porad vyplatilo.

pak s tim prvnim blokem - najit ho muzes tady https://blockchain.info/block/00000...
v zasade je to ale neco, co je natvrdo zapracovyny do kodu a jedna se o velmi specialni pripad, protoze se tenhle blok treba ani neodkazuje na zadny minuly blok. v zasade ale kdyz se podivas na prvni bloky vytezeny, tak tam probihaly transakce mezi sebou a tezil to sam tvurce site, ktery nemel zadnou konkurenci. pak kdyz se to rozsirilo do sveta, tak ty coiny dostavali i dalsi a dalsi uzivatele, protoze taky neco byli schopni vytezit.

To právě nechápu jak to bylo na tom začátku. Hodně pěkný článek jsou tu detaily které čtu poprvé a hodí se. Jen mi nejde do hlavy to jak mohli vznikat ty první transakce a druhá věc, je rok 2018 a má být vytěžen až v roce 2140 když momentálně už je vytěženo cca 17 milionů kusů, což by znamenalo že aby se síť udržela tak by musela cena v usd za kus ještě minimálně zdesetinásobit :D a taky nechápu to jak se celý systém upgraduje kdo o tom rozhoduje :-)

začátek byl hodně specifický. třeba první blok je tak trochu umělý, protože vlastně neobsahuje transakce. každý další blok pak už transakci mohl obsahovat a v zásadě šlo o to, že si autor Bitcoinu posílal mezi svými peněženkami Bitcoiny a sám si je také potvrzoval, čímž nové Bitcoiny získával.

co se týče toho roku 2140, tak tam jde o to, že na začátku se za vytěžení bloku dostávalo 50BTC + poplatky za transakce. každé 4 roky se ale odměna dělí na půl, jen ta odměna za poplatky za transakce zůstává. ten rok 2140 vychází tak, že v tu chvíli nebude možné bitcoin dělit, ale pořád si těžaři nechají ty odměny za transakce. navíc je důležité uvažovat i o tom, že náročnost těžby se přímo odvíjí od síly výpočetního výkonu celé sítě. když tedy nějaký těžař usoudí, že už se mu to nevyplatí, tak bude snazší a levnější těžit pro celý zbytek sítě. je to taková moc pěkně vymyšlená samoregulace.

pak s těmi upgrady - rozhoduje o tom celá síť. každý jednotlivec si může říct, že vymyslí nějaký upgrade, který začne používat. zbytek sítě s tím upgradem může souhlasit a začnou ho používat taky, nebo ho používá jenom ten jednotlivec, ale už vlastně jenom na svojí vlastní síti, a ne na celé Bitcoinové síti, což je pak samozřejmě nesmysl. obvykle na upgradech samozřejmě pracuje nějaká skupina vývojářů, kteří se snaží tu kterou danou měnu vylepšit. když se ale nějaké skupině v síti upgrade nelíbí a nechtějí ho používat, tak nastane hard fork, kdy jedna část sítě jede s upgradem, druhá bez něj.

A k comu je to vsetko dobre?považujem to celé za komplikovaný nezmysel..

komplikované to svým způsobem je, ale vše má své opodstatnění. princip těžení probíhá takto, aby bylo možné uschovávat blockchain, tedy jakousi účetní knihu, na mnoha místech a jednotně se všichni domluvili na tom, kdo může do blockchainu přidávat záznamy. to vše je navíc vymyšlené tak, aby nikdo nemusel věřit žádnému jinému uzlu v síti a bitcoin se nedal nijak padělat.

to je obrovský rozdíl například od klasických finančních institucí, kdy databázi řeší pouze jedna centrála a nikdo jiný do ní nemůže zasahovat.

Moc díky za článek, konečně i informace, které jinde nebyly!

Má těžba i jiný smysl než vlastní těžení? Třeba že ty spousty počítačů co těží dělají něco jiného? Díky

No, zatím vlastně ne, ale je to také jeden z problémů, který se Bitcoin snaží vyřešit. Zatím je těžení ale opravdu jen o samotném těžení, na druhou stranu je těžba sice energeticky náročná, ale jedná se o velmi bezpečný způsob potvrzování transakcí.

Děkuji

Mohu se zeptat, zda se číslo v počítadle zvyšuje plynule od 1 dokud není nalezen vhodný hash nebo je to bráno náhodně? Po jednom se mi to zdá nelogické, neboť by ho našel vždy ten nejvýkonnější stroj. A další otázka, začíná se "1" nebo "00000001" nebo jak to je?
Také by mne zajímalo, pokud se hledá 17x 0 v řadě od začátku, ale náhodou se najde 18x 0, je to bráno jako použitelný hash nebo musí být těch nul přesně?
Není to někde popsáno ještě více do detailu? Například mi chybí informace, co když se na síti objeví miner s vlastním sw, který pokud obdrží na ověření hash někoho jiného, ale obratem jej okamžitě začne vydávat za svůj, tak vzhledem k latenci sítě se může stát, že jej potvrdí jako vítěze většina ostatních ještě dřív než skutečného vítěze. Jak je toto ošetřeno?
Děkuji za odpověďi.

A ještě bych měl dotaz, pokud je možné to počítadlo počítat libovolně, je výhoda poolů v tom, že přidělí každému uživateli část číselné řady nebo je mohou různí mineři zkoušet duplicitně a tedy zbytečně? Je toto ta výhoda poolů? Protože jiná mne nic nenapadá, rychleji to počítat nedokáže, takže jedině rozdělení rozsahu (samozřejmě vyšší četnost dohledání hashe díky velkému výkonu a pak dělení zisku je jasné).

Vezmu to postupně :)

1) on si každý miner přidává do těženého bloku i nějaké info navíc, hlavně tedy info o tom, kdo zrovna těží, což kompletně mění výsledný hash, viz bod 4. začíná se tedy od jedničky, protože každý jeden miner vlastně těží trochu jinak vypadající blok, a jakýkoliv rozdíl kompletně mění i výsledný hash.

2) Na počitadle se začíná pouze 1. To jsem ve článku nenapsal úplně přesně a ty nuly jsou data typu čas nebo číslo bloku, které jsou také důležité. Upravím, aby to bylo srozumitelnější

3) pokud se najde na začátku 18x0, ale hledalo se jen 17x0, tak to platí. Obecně se hledá takový hash, který má nižší hodnotu, než je hodnota stanovená celou sítí. V praxi se pak akorát hledá minimální počet nul na začátku hashe. Kdyby ale nul bylo třeba 30, tak to pořád platí

4) mineři do bloku přidávají i info o tom, kdo zrovna těží a kam se má ve výsledku zaslat odměna v podobě nově vytvořených mincí a poplatků. i tohle info kompletně mění celý hash, takže se může zkoušet na počitadle od jedničky a nemusí se čísla v počitadle volit zcela náhodně, viz bod 1.
nikdo tedy nemůže vydávat vytěžený blok za svůj, protože změna informace o tom, kdo blok vytěžil, zcela mění hash, který by pak neseděl

a ještě k dalšímu dotazu - ano, mineři v poolu řeší každý nějaký přidělený rozsah čísel, ale všichni dohromady se snaží o vyřešení stejného bloku. žádné duplicity s jinými minery tam tedy nevznikají, viz můj předchozí příspěvek. každý miner (nebo pool) řeší trochu jiný blok a tedy i kompletně jiný hash

Velmi děkuji za upřesnění, už je mi to jasnější.

Zdravim, zajimavy clanek v prvni rade. Jen bych rad vedel jestli za vytezeny hash je odmena 12,5btc plus nejak odmena, to je v prepoctu zhruba necelych 12milionu. Jestli to teda dobre chapu, takze jaka je sance nebo spis kolik je schpny jeden tezar s prumernym zarizenim vydelat za rok?

Dobrý den, je to 12,5 BTC + vsechny poplatky za potvrzeni vsech transakci v bloku, ktery jste vytezili, v praxi kolem 0,5 BTC, ale muze to byt vice i mene. jinak u te odmeny jste se seknul o rad, bude to spise kolem 1,5 milionu Kč za vytezeny blok.

Pak tedy ta sance na vytezeni bloku je treba s klasickym pocitacem naprosto nulova.
prumerny tezar bitcoinu ma dnes specializovane vybaveni, do ktereho investoval obrovske penize, a navic se nachazi v miste, kde je cena elektricke energie strasne nizka.

je moznost se pridat do takzvanych poolu, ktere tezi spolecne a odmenu za vytezeny blok si rozdeli podle dodaneho vypocetniho vykonu. kazdopadne i pro pridani do tohoto poolu potrebujete mit ono specializovane vybaveni, tedy takzvany ASIC hardware. s klasickym pocitacem dnes tezeni naprosto nema smysl a ani pripadne odmeny by vam ani zdaleka nezaplatily investice do elektricke energie.

Dobrý den.
Pochopil jsem, že není možná neřízená emise. Stále však nerozumím smyslu, když se bitcoiny obchodují za fiat měnu. Prodejci vždy přizpůsobí cenu zboží nebo služeb k aktuálnímu kurzu. Možná jako spekulativní komodita?

Dobrý den, vzhledem k přítomnosti mnoha bitcoinových směnáren a burz nemůžou prodejci nastavit cenu Bitcoinu přehnaně vysoko, neboť by klienti zvolili jinou směnárnu pro nákup/prodej.
Situace, kdy prodejní cena Bitcoinu byla mnohem vyšší než jeho průměrná cena na většině evropských a amerických burz se naskytla na konci loňského roku v Zimbabwe, kde se občané sužované hyperinflací snažili nakoupit předražený Bitcoin od jediné dostupné směnárny, ba dokonce na černém trhu od lichvářů za ještě vyšší cenu.

co je to BBytcoyn?????????????

sorry to psal kamarád

Ahoj muzu se zeptat jak to pracuje fyzicky? Díky za shovívavost......
Poridim si například mining zařízení Antminer S17 Pro 53TH to musí být propojené síťovým kabelem s laptopem kde běží nějaký další software a Jak ke to náročné...myslím parametry laptopu a rychlost připojení k internetu. Díky za odpověď M.

Přijde mi to, že "těžba" spočívá v transformaci elektrické energie, prohnané přes hardware vyžadující nějaké vstupní náklady, za pomoci know-how umožňujícího řešit matematickou hádanku, ve výsledný ekvivalent hodnoty vstupů tohoto řetězce, v kryptoměnu. Nebyl by možný nějaký jiný ekvivalent, který by nebyl tak energeticky náročný? Nebo odměňování nějaké jiné činnosti, která (aspoň na mě) nepůsobí tak samoúčelně?

Jsem asi ze staré školy, ale hodnota jakékoli měny musí být podložena nějakým výrobkem, nebo službou. Připadá mi to jako perpetum mobile.

Dobrý den, na fb se hemží nabídky s pomocí při těžbě btc. Jak funguje tato těžba v praxi? Když Vám někdo nabídne těžbu btc přímo do btc peněženky prostřednictvím hostování těžební peněženky API (nevím, co znamená). Co vlastně dotyčný potřebuje - energii na těžbu, vyšší výkon ... Může mi prosím někdo vysvětlit? Děkuji

Díky za článek a komentáře, konečně jsem se dozvěděl podstatné záležitosti co za informace jsou součástí bloku a co se hashuje, a moje důvěra v tento systém stoupá. I když sílícím výpočetním výkonem a nástupem kvantových počítačů bude pravděpodobně jednou prolomena i SHA-256 zpětně a bude jedno kolik hash bude mít nul, dopočítá se do vteřiny, a co pak s regulací těžařů? :) Snad včas přejdou na jinou hashovací funkci.
Zkoumal jsem pár bloků, a předpokládal jsem, že ve vyšší výšce jsou všechny s nižší výškou, ale není tomu tak. V blocích kousek ve výšce kousek od sebe jsou zcela jiné transakce. Takže základ následného bloku je jaký předchozí blok? To si těžař vybere náhodně na který blok naváže?

@Honza77
Pojdem "ťažba BTC" je ekvivalent k pojmu "výroba ochranných prvkov na papierovej bankovke".
Ak chceme mať niečo decentralizované, je ideálne na to použiť počítače a internet.
Za pojmom matematická hádanka sa skrýva pojem "hash" čo je ľudsky preložené ako "jednosmerný lístok na vlak"...všetci vieme, že takým lístkom sa nedá cestovať vlakom naspäť a tak v dnešnej a najbližšej dobe jediná možnosť ako prelomiť hash je len hrubou silou. Zvolenie hash funkcie je preto ideálna voľba v prostredí počítačov/kryptomien.
Pojem "hash" je voľne preložené do ľudskej reči niečo ako "excerpčný lístok" v knižniciach(nenájdeš dva rovnaké excerpčné lístky, ktoré by opisovali dve rôzne ani veľmi podobné knihy).
Energetická náročnosť ťažby bitcoinu je priamo úmerná ľudskej túžbe podvádzať a dostať sa k majetku/službám bez vykonania fyzickej/duševnej práce. Ak by ľudia od zajtra sekali dobrotu, tak ťažba bitcoinu može byť okamžite realizovateľná na kancelárských laptopoch a nie tisíckach, ale desiatich.
...myslím, že teraz ti už nepríde ťažba btc tak "samoúčelná"...inak povedané príde rovnako samoúčelná ako výroba ochranných prvkov na papierovej bankovke predtým ako ju môžeš použiť v obchode. :).

@ladislav
Hodnota BTC je presne taká ako hodnota akejkoľvek inej meny. BTC je rovnako len výmenný prostriedok za tovar a služby. Ako s BTC ľuďia naložia, tak bude.
Ak porovnáme hodnotu BTC(alebo inú kryptomenu) s hocijakou inou menou, tak môžeme prirovnať hodnotu BTC k zlatu, alebo inému vzácnemu kovu, ktorý ma jedinečné vlastnosti a má obmedzené množstvo na Zemi. Bitcoinov(pokiaľ sa všetci nezhodnú inak) je konečné množstvo(rovnako ako zlata, pokiaľ sa nedohodneme, že ďalšie zlato dovezieme z Marsu). BTC má rovnako ako zlato špecifické vlastnosti, napr. je ho prakticky nemožné sfalšovať, alebo kompletne zlikvidovať.

ahoj

Furt som na konzervativnom pristupe,sry....nevytvara ziadne hodnoty a predsa generuje peniaze....prosim,to mi vysvetlite....inak mi to pride ako klon pyramid a hypotecnych ,resp.uver.bublin.....umele peniaze.....posledny z kola von a zaplace

Bitcoin funguje podobně jako fiat peníze na důvěře komunity. Kdyby nikdo nedůvěřoval kupříkladu britské libře, zahraniční státy vypustí na trh všechny své devizové rezervy a tuto měnu defacto potopí.

Bitcoin má největší hodnotu ve svém omezeném množství, které je stanoveno protokolem. Podobně jako zlato, které také jednou dojde. Cena Bitcoinu je stanovena poptávkou a nabídkou trhu. Nelze určit její skutečnou hodnotu v přepočtu na fiat peníze. Zkrátka buď máte nebo nemáte Bitcoin.

Pokud nakupujete Bitcoin s investičním cílem, poté již zvažujete mnoho dalších faktorů. Bitcoin sám o sobě žádné peníze negeneruje. Pouze jej můžete prodat dráže, než jste jej nakoupili, a poté dosáhnete zisku.

Přidej komentářDiskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost