Kryptoměny
Kryptoměny – platidla budoucnosti nebo výstřel do tmy?
Bezesporu dnes více, než kdy dříve zažívají kryptoměny nevídaný rozmach. Svůj bum zažívají i díky nadprůměrným výnosům, které nyní lidem přinášejí. A co do budoucnosti, budou kryptoměny stále ekvivalentem vysokých výnosů, nebo půjde jen o určitý druh „obligace“?
Kryptoměna – základní vlastnosti
Kryptoměna je platidlo, které existuje pouze v digitální podobě a všechny transakce a celé fungování takového platidla je založeno na kryptografii (zašifrování). První a nejznámější kryptoměnou je Bitcoin, jenž byl vytvořen v roce 2008 a pro svou oblíbenost se s ním dá v dnešní době platit ve stále více a více obchodech.
Všechny transakce probíhají takzvaně P2P, to znamená, že vše probíhá přímo mezi uživateli bez potřeby jakéhokoliv prostředníka. S tím souvisí i to, že se transakce provede takřka okamžitě po příkazu k převodu, a proto zde nedochází k zadržování peněz, jako je tomu například u bank.
Protože se nejedná o reálné měny, vydávané státy, jsou proto tyto kryptoměny decentralizované, jelikož je nemůže regulovat žádná finanční, ani bankovní instituce.
Jelikož jsou kryptoměny dobře šifrované, tak jsou velmi anonymní a když se ke vkladům použijí příslušné kryptoměnové vkladové bankomaty, pak je takřka nereálné vystopovat pohyby kryptoměny u určité osoby.
Oproti reálným měnám, které se „tisknou“, kdykoliv je to třeba, jsou kryptoměny limitované objemem. Existují dva různé pohledy na omezenost množství kryptoměn v oběhu. Jedni zastávají pozitivní názor, že to zvyšuje hodnotu kryptoměn, ti druzí včetně mě zastávají naopak názor, že pokud nebude docházet k navyšování objemu kryptoměn, pak jich bude v trzích nedostatek „nedostane se na všechny lidi“ a myšlenka kryptoměn jako univerzálního platidla je tak zcela nereálná.
Kryptoměny lze uchovávat buď na online peněženkách, nebo offline peněženkách. Online peněženky jsou umístěné buď na nějakém serveru, či jiném uložišti a offline jsou jednoduše řečeno hardwarová uložiště, které můžete nosit u sebe (něco jako flash disk).
Nahradí kryptoměny reálná platidla?
Mladá historie kryptoměn nám jasně ukazuje, jak nepředvídatelné a rizikové může být investování do kryptoměn. V minulosti dosáhl Bitcoin tehdy historického maxima 1000 USD/Bitcoin a v následujících měsících se propadl až na hodnotu 500 USD/Bitcoin. Všichni kdo tehdy měli v držení Bitcoin, přišli v několika málo chvílích o polovinu svých investovaných prostředků a obchody, které umožňovaly nakupování formou Bitcoinů, samozřejmě museli zdražit (při nákupu v Bitcoinech). Neustálý přepočet na jakoukoliv reálnou měnu, decentralizace a další dílčí složitosti a problémy zabraňují právě tomu, aby mohla kryptoměna zcela nahradit reálná platidla.
Závěr
Podle toho jak se vyvíjí hodnoty kryptoměn, tak se dnes čím dál častěji stávají investicí, než aby fungovaly jako platidla, a ti co s nimi obchodují, by se tak měli mít neustále na pozoru. Jakmile totiž zmizí důvěra v jakékoliv investice, pak samozřejmě klesá jejich hodnota a lidé tak mohou v poměrně krátké době přijít o značnou část svých finančních prostředků.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
eToro je obchodní platformou pro více aktiv, která nabízí jak investování do akcií a kryptoaktiv, tak i obchodování s CFD.
Prosím berte na vědomí, že CFD jsou komplexním nástrojem s vysokým rizikem rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. 68% účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem. Měli byste uvážit, zda opravdu chápete, jak fungují CFD a zda si můžete dovolit přijmout tak vysoké riziko ztráty peněz.
Výsledky dosažené v minulosti nejsou ukazatelem budoucích výsledků. Historie obchodování je kratší než 5 let a nemusí být dostatečná pro to, aby sloužila jako podklad k investičním rozhodnutím.
Copy trading (zrcadlení obchodů) je služba správy portfolia, kterou poskytuje společnost eToro (Europe) Ltd., která je povolena a regulována kyperskou Komisí pro cenné papíry (Cyprus Securities and Exchange Commission).
Obchodování kryptoakiv nepodléhá v některých zemích Evropské unie (EU) a Spojeném klálovství (UK) regulaci a neexistuje tedy spotřebitelská ochrana. Váš kapitál je vystaven riziku.
Společnost eToro USA LLC nenabízí CFD a neposkytuje žádné záruky a nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo úplnost obsahu této publikace, kterou připravil náš partner s využitím veřejně dostupných informací o společnosti eToro, které nejsou specifické pro daný subjekt.
eToro (Europe) Ltd., poskytovatel finančních služeb autorizovaný a regulovaný komisí Cyprus Securities Exchange Commission (CySEC) pod licenčním číslem 109/10.