Kryptoměny
Monero (XMR) vysvětlení - jak a kde koupit
Monero (XMR) - anonymní kryptoměna
Monero, vytvořené v roce 2014, v mnohém připomíná nejznámější kryptoměnu Bitcoin, ale jako jedna z mála kryptoměn neokopírovala a neupravila kód, ale byla stvořena takříkajíc na zelené louce. Monero je také název sítě, na které se s kryptoměnou XMR obchoduje.
Jednou z jistých nevýhod Bitcoinu je teoreticky možné dopátrání se toho, komu patří jaký účet. Je možné využít metod, které i tyto informace před ostatními skryjí, ale vyžaduje to námahu a práci navíc. Monero si oproti tomu zakládá na tom, že jakékoliv transakce jsou anonymní, aniž by uživatelé museli vynakládat jakékoliv kroky navíc.
Nikdo tak neví, kolik má kdo mincí ani jaké platby ze kterého účtu proběhly. Obrovskou výhodou jsou také velmi nízké poplatky za každou transakci, které se navíc snižují s narůstajícím počtem uživatelů. Tedy přesně naopak oproti Bitcoinu, kde čím více plateb probíhá, tím vyšší jsou poplatky.
Jak funguje anonymita v síti Monero
Toho, že jsou platby zcela anonymní, je dosaženo hned několika způsoby. Skryta je totiž jak adresa příjemce pomocí skryté adresy (Stealth Address), adresa odesílatele pomocí Ring Signature, i samotná hodnota transakce pomocí RingCT.
- Stealth Address - Tímto způsobem se skrývají příjemci plateb. Každá jednotlivá platba probíhá na jednorázově vytvořenou adresu příjemce. Tato adresa je použita pouze jednou a je veřejná, ale ostatní nemají jak dopátrat, ke kterému opravdovému účtu je tato jednorázově vytvořená adresa přiřazena. Pokud tedy zašleme na jeden účet 2 platby, pro každou platbu se vytvoří nová jednorázová adresa. Pouze majitel účtu, který vlastní privátní klíč, rozpozná z blockchainu, které platby jsou určeny jemu.
- Ring Signature - Metoda pro skrytí adresy odesílatele. Jako odesílatel platby není označen pouze jeden uživatel, ale hned několik dalších uživatelů. K jejich označení není potřeba jejich souhlas, stejně tak někdo může označit jako odesílatele vás. Nelze ale zpětně dohledat, ze které adresy peníze skutečně odešly. Ostatní adresy jsou pouze jakési návnady. Čím vyšší počet označených adres, tím vyššího stupně anonymity je dosaženo, ovšem také s vyšším poplatkem za transakci.
- RingCT - Metoda pro skrytí částky v transakci. Poměrně nová metoda implementovaná teprve v lednu 2017. Každá částka v transakci se nejdříve rozdělí a promíchá s ostatními transakcemi. Nelze tak dohledat, jaká částka v každé jednotlivé transakci je.
Težba Monero (XPR)
Těžba Monera funguje v zásadě stejně, jako u Bitcoinu. Transakce je potřeba potvrzovat, což dělají těžaři výměnou za nově vzniklé mince. Těžba Monera má tu výhodu, že zatím není tak obrovská konkurence, jako u těžby Bitcoinu, a také že je těžba nastavena tak, aby výkonné ASIC čipy neměli oproti klasickým počítačům takovou výhodu.
Monero tak lze těžit i na klasických počítačích, i když návratnost rozhodně není zaručena.
Kontroverze okolo Monera
Právě naprostá anonymita způsobuje u Monera jisté kontroverze, protože tato měna bývá používána k nelegálním obchodům. Ti, kteří takto využívají jakoukoli měnu, ať už klasickou nebo krypto, si vždy najdou způsob, jak přemístit peníze.
Kryptoměny jsou založeny na tom, že jsou nezávislé na bankách, vládách nebo jiných autoritách. Proto se velmi řeší i anonymita, aby kryptoměny opravdu nezávislé byly. Neznamená to ale, že by kryptoměny umožňovali nelegální jednání - zločinci si způsob stejně najdou a bohužel zrovna využívají kryptoměny.
Aktuální kurz Monero (XMR)
Na aktuální kurz kryptoměny (XMR) se podívejte zde:
Kde a jak koupit Monero (XMR)
Koupě i prodej Monera (XMR) nejlépe probíhá na kryptoměnových burzách. Podívejte se na návod, jak obchodovat s alternativními měnami pomocí burz Coinmate a Binance.
Pro nákup kryptoměny Monero (XMR) postupujte takto:
- Zdarma si založte účet na kryptoměnové burze Binance
- V Bitcoinové směnárně Coinmate si kupte za České koruny Bitcoin
- Pošlete si své Bitcoiny z Coinmate na Binance - není potřeba složité ověření účtu
- Ihned můžete na Binance nakupovat Monero (XMR)
ZAČNĚTE OBCHODOVAT NA BURZE BINANCE Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - možnost obchodovat s desítkami kryptoměn - při obchodu s Bitcoinem se vyhnete složitému ověřování účtu - recenzi burzy Binance najdete zde |
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře