Dobrý den,mohu poprosit o radu,co delat se zakoupenou ripple menou,kterou mam ve virtuální peněžence,jak dále postupovat?Dekuji
Kryptoměny
Ripple - co je a jak funguje kryptoměna XRP
Hodnocení kryptoměny Ripple (XRP): 8,8/10
- Mezinárodní platby téměř zdarma
- Alternativa pro PayPal nebo Skrill
Co je Ripple | Kde koupit Ripple | Kurz kryptoměny XRP
Co je digitální měna Ripple, jak nakoupit Ripple 2020
Ripple funguje zcela jiným způsobem, než ostatní kryptoměny, jako třeba Bitcoin, a proto je pro mnoho potencionálních investorů poměrně zmatečný. Podíváme se na to, co to Ripple je, jak funguje a proč se mu předpovídá opravdu zářivá budoucnost.
Primárním cílem Ripple není vytvářet novou kryptoměnu, ale provozovat platební síť, které je samotná kryptoměna XRP velmi důležitou součástí. Ripple funguje odlišným způsobem, než ostatní platební systémy (například PayPal). Ve článku budeme dále rozlišovat mezi platební sítí Ripple, a samotnou kryptoměnou XRP.
Obchoduj kryptoměny CFD u nejlepšího brokera XTB - klikni zde
Dnešní platební systémy jsou zastaralé, jak funguje ripple
Pokud se podíváme na dnešní platební systémy, tak můžeme celkem bez obalu říci, že zcela zaspaly dobu. Platby mezi bankami trvají hodiny nebo i dny, mezinárodní platby dnů více. To vše v době, kdy si můžeme v reálném čase zdarma zavolat na libovolný kontinent a přenášet u toho kvalitní video.
Smysl tato zastaralost ovšem bohužel dává, protože společnosti, které tyto platební systémy si berou z každé transakce nemalé provize a ročně jim jdou do kapes naprosto neskutečné obnosy peněz. Rozhodně tak společnosti, které tyto systémy provozují, nemají o žádné inovace zájem, protože by tím přišli o velmi šťavnatý způsob výdělku.
Inovace na poli mezinárodních transakcí můžeme vidět od nezávislých společností - jako příklad můžeme uvést PayPal nebo internetovou peněženku Skrill. I tyto systémy ale mají svá omezení, která se snaží řešit právě Ripple.
Jak fungují transakce bez fyzického pohybu měny
Transakce mohou fungovat tak, že se vlastně fyzicky žádná měna nepřesouvá. Je to velmi starý systém, který fungoval už od středověku. Ukážeme si ho na příkladu:
- Alice chce zaslat Bobovi $100, tak zajde ke svému zprostředkovateli plateb a nechá u něj hotovost a informaci, kdo si peníze vyzvedne, tedy Bob
- Místní zprostředkovatel zavolá zprostředkovateli, který má vydat peníze Bobovi
- Bob si zajde ke svému zprostředkovateli a peníze si vyzvedne
Přestože peníze byly správně předány, nedošlo k žádnému fyzickému zaslání. Skončili jsme ale v situaci, kdy zprostředkovatel Alice dluží peníze zprostředkovateli Boba. Ti si svůj dluh vyřeší jindy, nebo si počají, až někdy proběhnou transakce opačným směrem. Tímto způsobem si mohli Alice i Bob vyměnit peníze takřka okamžitě.
Oba zprostředkovatelé si ale musí navzájem věřit, že si dluhy mezi sebou vyřeší, jinak by systém nefungoval.
Jak funguje síť Ripple (RippleNet), co je kryptoměna xrp
Ripple jakožto platební síť funguje podobně, ale s mnoha vylepšeními. Namísto zprostředkovatelů plateb fungují takzvané brány (z anglického gateway), a namísto telefonátu mezi zprostředkovateli vše funguje po Ripple síti okamžitě, a to i mezinárodně.
Do jedné brány se vloží určitý obnos, z jiné brány se poté tento obnos vybere. Brány si poté vyřeší, jak daný dluh vůči sobě vyřeší, nebo si počkají na transakce opačným směrem.
Standardní transakce jsou v klasických měnách, ale Ripple nabízí mnohem více.
Po Ripple sítí můžeme posílat třeba zlato
Brána v síti Ripple se neomezuje jen na měny, ale možné je zaslat i zlato. Důležité je pouze to, aby obě brány byly připraveny jak přijímat, tak vydávat danou komoditu. Namísto peněz si tak zprostředkovatelé dluží něco jiného.
Poslat po Ripple síti můžeme cokoliv
Teď s se dostaneme k tomu, proč je Ripple opravdovou revolucí a nahradíme slovo "zlato" z minulého odstavce za "cokoliv". Ano, po sítí Ripple lze zaslat libovolnou věc, měnu, komoditu, akcii, kryptoměnu nebo cokoliv jiného, aniž bychom to museli fyzicky posílat. Pokud brány tu kterou danou věc přijímají a jsou schopny jí také vydat, lze jí zaslat, a brány si poté dluh mezi sebou vyřeší.
Samozřejmě se nejlépe posílá nekazící se zboží, které vždy vypadá stejně a má stejnou hodnotu. Nejlepší jsou klasické měny nebo kryptoměny, velmi dobré jsou také komodity jako již zmíněné zlato, ale v principu lze "zaslat" i třeba květiny nebo flašku s alkoholem. Vždy záleží pouze na dané bráně a na tom, co přijímá a co může vydat.
Ripple funguje i jako směnárna zboží
Transakce mezi dvěma branami nemusí probíhat pouze ve stejné měně nebo komoditě. Možné je například do jedné brány vložit peníze a ze druhé vybrat zlato. Na hodnotě dané transakce se domluví brány mezi sebou a na celé transakci se shodnou. Znovu je potřeba počítat s tím, že vkládané i vybírané zboží může být cokoliv, ne jen peníze.
Směna může klidně probíhat tak, že do jedné brány jsou vloženy ředkvičky a z jiné brány je vybrán střelný prach, pokud to brány umožňují.
Teď jsme se dostali k tomu, že po Ripple síti umíme i přeměňovat zboží na jiné, libovolné zboží.
Kdo Ripple síť využívá a pro koho je stavěna
Ripple sít není stavěna pro běžné platby, ale spíše pro objemné mezinárodní transakce. Ripple je tak tvořen hlavně pro bankovní sektor nebo velké firmy, které mohou jednoduše a rychle zasílat kamkoliv libovolné měny nebo komodity. Tyto transakce jsou oproti těm klasickým nesrovnatelně levnější, rychlejší a pohodlnější.
Banky chtějí Ripple sítě využívat také proto, že ze současných platebních systémů jim nejde taková provize, takže mají zájem celou situaci změnit.
Ke konci roku 2017 již v Ripple síti bylo více než 100 společností a bank, a další budou přibývat.
Proč existuje kryptoměna Ripple (XRP)?
Zatím jsme mluvili hlavně o tom, že Ripple je platební síť nebo směnárna z čehokoliv na cokoliv. Právě ona platební síť je to hlavní, co se tvůrci rozhodli vytvořit. Zcela nový, moderní a rychlý platební systém, ve kterém lze okamžitě zaslat cokoliv, pokud se brány mezi sebou domluví a věří si, že svůj dluh v budoucnu splatí. Co když ovšem jedna brána nevěří druhé?
Přesně od toho je tu kryptoměna Ripple (XRP). Ta funguje jako jakási "měna poslední možnosti" v tom smyslu, že cokoliv, co lze posílat po Ripple síti, je ohodnoceno právě kryproměnou XRP. Takovouto měnou poslední možnosti je například Česká koruna v České republice - vše, s čím lze obchodovat, můžeme ohodnotit právě Českou korunou.
V Ripple síti je je vše, s čím se v ní obchoduje, vyjádřeno také v kryptoměně XRP. Pokud si brány nevěří, využijí k transakci právě XRP.
Řekněme, že bychom chtěli zaslat zlato z brány A do brány B, ale brána B nevěří, že jí brána A bude schopna zlato v budoucnu splatit. V tomto případě bychom vložené zlato překonvertovali podle předem stanoveného ceníku do XRP, zaslali XRP, a v bráně B bychom XRP zpět překonvertovali na zlato.
Rozdíl v této transakci je ten, že XRP se skutečně po síti pošle a změní se jejich vlastník z brány A na bránu B. Brány A a B tak nemusí dluhy řešit později, ale okamžitě svůj dluh vůči sobě vyřešili pomocí kryptoměny, a není tedy potřeba žádné důvěry mezi branami.
Cena a aktuální kurz Ripple (XRP)
Blockchain v případě Ripple obsahuje transakce i dluhy
Obrovský rozdíl mezi blockchainem například u Bitcoinu a Ripple je ten, co v sobě onen blockchain obsahuje a jak do něj přibývají záznamy. Zatímco v případě Bitcoinu je blockchain v zásadě pouze o databáze uskutečněných transakcí, v případě Ripple sítě obsahuje blockchain informace o účtech, zůstatcích ale i tom, která brána věří které a kdo kolik komu dluží.
Všechny transakce se potvrzují mezi uživateli Ripple sítě na základě dohody typu "Souhlasíme všichni, že tato transakce může proběhnout?". Do blockchainu se tak nepřidávají záznamy, které se dřívě "vytěžily", jako v případě Bitcoinu, ale ty, na kterých se shodli uživatelé sítě. Uživatelem sítě může být naprosto kdokoliv a každý se může do procesu přidat. Neexistuje centrála, která by jako jediná rozhodovala o tom, které transakce proběhnou, a které ne.
Jak vzniká Ripple (XRP) a kde koupit XRP 2020
Kryptoměna Ripple (XRP) dnes nevzniká a není možné jí těžit, protože žádná těžba v síti neprobíhá. Na začátku vzniklo 100 miliard tokenů XRP, které se postupně tvůrci vypouští do oběhu. Žádné další tokeny ale vznikat nebudou a měny XRP postupně bude ubývat.
Každá transakce v Ripple síti se totiž pojí s poplatkem 0.00001 XRP (zhruba 6 desetitisícin České koruny). Tento poplatek není nikomu placen a XRP je nenávratně zničeno. Díky tomu se předchází tomu, aby byla síť zaplavena nesmyslnými transakcemi, které mají za cíl Ripple zahltit.
Jedinou cestou, jak se k XRP dostat, je ho nakoupit na některé z kryptoměnových burz. Podívejte se na návod, jak a kde nejlépe obchodovat s kryptoměnami.
NEJVĚTŠÍ KRYPTOMĚNOVÁ BURZA Na kryptoměnové burze Binance najdete desítky alternativních i klasických kryptoměn, které můžete obchodovat i mezi sebou. Skvělá volba pro investory do alternativních měn, neboli altcoinů. - obchodujte desítky kryptoměn - výkonná obchodní platforma - mobilní aplikace Android / iOS - podpora 24 / 7 - stránky kompetně v češtině - recenzi burzy Binance najdete zde
|
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře
Můžete ji obchodovat za další kryptoměny, směnit ji v zisku/ztrátě zpět na fiat-peníze nebo s ní zaplatit u obchodníka, který přijímá Ripple. Z peněženky si XRP odešlete zase na další XRP peněženku.