Škola obchodování
Důležité rysy dluhopisů (1. díl)
Dluhopis je dluhová investice, u níž investor půjčí peníze subjektu (obvykle korporátnímu nebo vládnímu) na určitou dobu za fixní nebo variabilní úrokovou míru. Dluhopisů využívají společnosti, obecní úřady, státy a suverénní vlády, aby získaly peníze a mohly financovat různé projekty a aktivity. Majitelé dluhopisů se nazývají emitenti nebo věřitelé.
Dluhopisy se běžně berou jako fixní záruka a jsou jednou ze tří obecných skupin aktiv, spolu s akciemi a peněžními ekvivalenty. Se spousty korporátních a vládních dluhopisů se obchoduje na burzách, zatímco s jinými se obchoduje pouze tzv. over-the-counter způsobem – bez záštity jakékoliv oficiální instituce.
Jak dluhopisy fungují?
Když společnosti nebo jiné subjekty potřebují peníze na financování nových projektů, udržování probíhajících operací nebo na refinancování jiných dluhů, mohou vystavit dluhopisy přímo investorům, namísto žádání půjčky od banky. Dlužící subjekt (emitent) vydá dluhopis, který smluvně stanoví úrokovou míru (kupón), která bude splácena a datum do kterého budou muset být zapůjčené finance (nominální cena) splaceny (doba splatnosti).
Emisní cena dluhopisu je obvykle udávána v nominální hodnotě, většinou 100 USD nebo 1000 USD za každý dluhopis. Reálná tržní cena dluhopisu závisí na spoustě faktorech, jako například úvěrovém ratingu eminenta, dobš zbývající do expirace dluhopisu nebo porovnání kupónové sazby se současnou úrokovou mírou daného prostředí.
Příklad
Protože fixní kupónové dluhopisy budou v průběhu času vyplácet stejné procento své nominální hodnoty, bude tržní cena dluhopisu kolísat dle toho, jak kupón bude nebo nebude žádaný vzhledem k převládajícím úrokovým mírám v daný moment. Napříkladpokud je dluhopis vydán ve chvíli, kdy je úroková míra 5 %, tak s ročním kupónem paritní hodnoty 5 % vlastníkovi dluhopisu za rok vygeneruje 50 USD cash flow. Emitent dluhopisu by neměl zájem dluhopis koupit nebo za této úrokové míry naspořit stejné množství peněz.
Pokud se úrokové sazby sníží na 4% a dluhopis bude nadále vyplácet 5%, stane se z něj atraktivní volba. Investoři budou tyto dluhopisy kupovat do té doby, než se efektivní úroková míra tohoto dluhopisu bude rovnat 4%. Na druhou stranu, pokud se úrokové míry zvýší na 6%, nebude 5% kupón už tak lákavý a cena dluhopisu klesne. Bude se prodávat za méně peněz do té doby, než jeho efektivní úroková míra stoupne na 6%.
Díky tomuto faktu se ceny dluhopisů pohybují inverzně s úrokovými sazbami.
Vlastnosti dluhopisů
• Nominální hodnota je finanční obnos, kterého bude dluhopis hoden v době své splatnosti a je to také referenční částka, kterou emitent používá pro výpočty úrokových plateb.
• Kupónová sazba je úroková sazba, kterou bude emitent dluhopisu platit na nominální hodnotě dluhopisu, vyjádřeno v procentech.
• Datum výplaty kuponové platby je den, kdy emitent zaplatí úrokovou platbu. Běžné intervaly jsou roční nebo poloroční platby.
• Datum splatnosti je den, kdy dluhopisu končí splatnost a emitent musí držiteli dluhopisu zaplatit nominální hodnotu dluhopisu.
• Emisní cena je cena, za kterou emitent původně dluhopis prodával.
Dva rysy dluhopisu - kvalita úvěruschopnosti a doba trvání jsou hlavními faktory při určování úrokové míry dluhopisu. Pokud má emitent nízkou kvalitu úvěruschopnosti, riziko nedodržení závazku je větší. Hodnocení úvěrů jsou kalkulována a vydávána agenturami, které se zabývají úvěrovým ratingem. Splatnosti dluhopisů se mohou pohybovat od méně než jednoho dne až po více než 30 let. Čím delší je splatnost nebo durace dluhopisu, tím větší je šance, že budou ovlivněny nepříznivými jevy. Kvůli těmto rysům se dlouhodobější dluhopisy většinou pojí s vyššími úrokovými sazbami.
Při zvažování rizikovosti dluhopisových portfolií zvažují investoři obvykle duraci (citlivost ceny na změny úrokových sazeb) a konvexitu (křivku durace).
Emitenti dluhopisů
Existují dvě hlavní kategorie dluhopisů.
• Korporátní dluhopisy vydávané společnostmi
• Komunální dluhopisy vydávané státem a samosprávními celky
Varianty dluhopisů
• Dluhopisy s nulovým kupónem nevyplácí pravidelné kupónové platby, ale jsou namísto toho vydávány s diskontem a jejich tržní cena po splatnosti dosáhne nominální ceny. Diskont, za který se tento dluhopis prodává, bude rovný výnosu podobného kupónového dluhopisu.
• Konvertibilní dluhopisy jsou dluhové instrumenty spojené s právem na konverzi dluhu na akcii v budoucnu. Toto se využije v případě, kdy cena podílu stoupne na dostatečně vysokou úroveň a učiní tedy takovou konverzi atraktivní.
• Existují tzv. svolatelné dluhopisy, u kterých má společnost možnost dluhopis odkoupit před jeho splatností. S těmito dluhopisy se zpravidla obchoduje za jiných podmínek díky hrozbě, že budou předčasně splaceny, a rovněž díky jejich relativní vzácnosti na dnešním trhu. Ostatní dluhopisy jsou svolatelné ze strany majitele, což znamená, že je věřitel smí vrátit emitentovi, pokud úrokové sazby dostatečně vzrostou.
Většina korporátních dluhopisů na dnešním trhu jsou tzv. „bullet-bonds“, zedy bez jakýchkoliv dodatečných práv a jejich nominální hodnota je splacena najednou v den splatnosti.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře