Škola obchodování
Index, který obchodníkům nahání strach
Ve světě finančních trhů existuje jedna zásadní otázka, na kterou se každý obchodník snaží nalézt odpověď. A jak taková otázka zní: „je situace na trzích klidná, nebo můžeme v dohledné době očekávat nepředvídatelný pohyb, který plyne ze strachu a nejistoty na trzích?“. Na tuto otázku může pomoci odpovědět index, jenž měří volatilitu trhů a který nese patřičný název index strachu VIX.
Již několik dekád se pro měření aktuální volatility používá index (strachu) VIX. Index se řadí mezi nástroje technické analýzy, a jak bylo řečeno, není ničím novým. Index strachu využívají obchodníci již od roku 1993 a v té době byl využíván na několika call opcích indexu S&P 100. V dnešní době nejvíce obchodníkům slouží jako měřítko volatility call opcí na index S&P 500. Právě pro důvod, že index byl vytvořen jako nástroj pro call opce, tak ho nejčastěji využívají opční obchodníci k měření volatility, jelikož volatilita značně působí na hodnotu opčních kontraktů. A jak tedy volatilita ovlivňuje hodnotu? Jednoduše řečeno tak, že aktiva s nižší volatilitou zvyšují pravděpodobnost, že opce bude ztrátová.
Index VIX a index S&P 500, který slouží indexu strachu (VIX) jako podkladové aktivum, jsou ve vzájemném inverzním vztahu. Pro tuto skutečnost, když stoupá hodnota jednoho, klesá hodnota druhého indexu a naopak. Právě pro inverzní vztah si získal index VIX, doplňující název „index strachu“. Když hodnoty indexu strachu vystoupají nad 25 bodů, tak je nejistota na trzích značná a mnozí obchodníci v tu chvíli předpokládají, že jsou trhy na minimu à každý obchodník, který propadl strachu, prodal akcie. Jednou z možností, jak se obchoduje s pomocí indexu VIX, je:
když index strachu udává nízké hodnoty, pak neobchodovat a když vysoké, tak naopak obchodovat.
VIX není svatý grál
Pouze nástroje technické analýzy povětšinou nemohou sloužit obchodníkům pro stabilní ziskové obchodování. To se vztahuje samozřejmě i k indexu VIX, který má jeden, ale bohužel veliký nedostatek. Tím nedostatkem je, že hodnoty nad hranici 25 bodů, které slouží mnohým obchodníkům jako impuls pro vstup do pozic, ještě nemusí znamenat obrat na akciových trzích. Z tohoto důvodu by měli obchodníci brát ukazatel s podstatnou rezervou a měli by ke svým vstupům používat i další analytické nástroje. Každý, kdo tedy využívá index strachu (VIX) k reálnému obchodování, by se měl subjektivně zamyslet nad tím, kdy, jak, proč a v jaké míře bude tento nástroj využívat a zda vůbec mu daný index může nějakým způsobem pomoci.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře