Škola obchodování
Obchodujeme CFD certifikáty
CFD je zkratka Contract of Difference, což značí dohodu mezi dvěma obchodními stranami o vyrovnání rozdílu ceny podkladového aktiva mezi okamžikem otevření a uzavření obchodu. Základním principem je jako u každého obchodu levný nákup a pozdější prodej za vyšší cenu, tudíž se ziskem.
CFS certifikáty, jak se těmto kontraktům říká, mají však zásadní rozdíl oproti ostatním produktům, například akciím. CFD certifikáty jsou totiž neburzovním obchodním instrumentem. Dalším rozdílem je také fakt, že podkladové aktivum, které je předmětem kontraktu vůbec nemusíte vlastnit, pouze spekulujete jeho cenu. Pomocí CFD certifikátů je možné obchodovat akcie, akciové indexy, dluhopisy, komodity nebo měnové páry. Jako první na světě se CFD certifikáty objevily ve Velké Británii v polovině 90. let minulého století a poměrně rychle se rozšířily do celého světa. Výjimku tvoří Spojené státy. Zde je obchodování CFD certifikátů legislativně zakázáno. Druhou výjimkou je Austrálie, kde se certifikáty obchodují na burze. U nás můžete CFD obchodovat - přečtěte si recenzi brokera XTB zde.
Obchodování CFD certifikátů
V posledních letech se CFD certifikáty staly mezi investory velice oblíbenými. Mezi jejich výhody patří pákové obchodování. Kupující tedy nemusí skládat celou cenu obchodu, nýbrž částku v rozmezí 1 - 30% podle brokera. Pro obchodování CFD certifikátů neexistuje místo, kde by se shromažďovala nabídka a poptávka a utvářel kurz obchodní kurz. Nákup a prodej probíhá za podmínek a za kurzy, které mu nabízí jeho broker, u kterého má otevřen svůj obchodní účet.
Mezi hlavní výhody CFD certifikátů patří:
- možnost investování na pokles kurzu
- obchodování na finanční páku
- on-line obchodování
Role brokera
Při obchodování CFD certifikátů je velice důležitá role brokera. Ten vystupuje jako protistrana každého obchodu. Broker totiž u tohoto typu obchodování určuje téměř vše – co lze obchodovat, minimální pohyb kurzu, výši marginu, obchodní hodiny a velice často také kurz, za který obchod probíhá. Role brokera se dá označit dvěma způsoby:
Market maker
- Broker sám určuje kurz, který se může občas až zásadně lišit od ceny podkladového aktiva na burze (např. akcie). Tento způsob obchodování má často různé metody zajištění obchodu, což může vést k situacím, že finanční ztráta klienta je pro brokera zisk.
Direct Market Access (DMA)
Princip tohoto modelu spočívá v tom, že broker provede identický obchod s podkladovým aktivem, jako jeho klient. Pokud se tedy klient rozhodne nakoupit na CFD certifikát na akcie, broker provede identický obchod přímo s akcií. V tomto případě bude kurz obchodu s CFD a s akcií absolutně stejný. Tento model se nedá použít při obchodování dluhopisů nebo komodit.
Varování: Informace uvedené v článku jsou pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Obchodování s kryptoměnami, CFD certifikáty (rozdílové smlouvy), akciemi, měnami a dalšími produkty je rizikové a může mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu.
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.
Komentáře